01.10.2020 PERŞEMBE ANKARA

01.10.2020 PERŞEMBE ANKARA

1.Koşu: İlk koşuda KAYAKARDEŞLER (1)  ön plandaki isim. Bugün Dilbağı ilavesi yapılması ilginç geldi bana, çimde 7 koşu koşmuş, 2 kere kazanmış 4 kere ikinci ve üçüncü olmuş safkanın kazanamaması bu nedene bağlanmış gibi duruyor. Bugün koşacağı 1400 metrede birinciliği yok 1100-1200 de kazanmış ve kilo olarak rakiplerine göre ağır sıklette. Apranti ie kilo indirimine giden ve derecede rakibine yakın çıkan UÇANDEDE (2) öncelikli rakip. BUNİYABİR (3) 2 ayı geçti koşmuyor ama süratli yapısı ile ve dinçlikle çıktığı gibi bitirebilir. Ben bu yarışı sevmedim ilk üç atı ufak kupona diğer üçünü de geniş kupona yazdım.

2.Koşu: BREAK THE SILENCE (2) bugün Ahmet Çelik binince büyük favori çıkmış durumda. İlk defa koşacak taylar içerisinde Anne kan hattı önemlidir ve bu safkan da Nazluş'un yavrusu olunca, ilk yarışlarında iki kardeşi de kazanmış olunca bayağı ön plana çıkarılmış. Böyle favoriler bize pek yaramaz daha cazip isimler arıyoruz ve çim pistte bu safkanın eksik koşma ihtimali olduğu için yanına rakiplerini de yazacağız. Benim çok iyi koşacak duyumları aldığım ÖYKÜNAZ (6)  Emrah Sincan ile öncelikli rakip olacak. Bu safkan Sümelhan'ın Anneden kardeşi ve süratli olduğu söyleniyor, çıktığı gibi bitirebilir. Bir başka şans verdiğim isimde WESTERLUND (9) oldu. Hakeem yavrusunun Ankara'da çok az galobu görünüyor ama ben iki galopla yarışa gideceklerini hiç sanmıyorum, gizli saklı bir şeyler olabilir.

3.Koşu: Satış koşuları genelde favoriler arasında bitiyor. Bu yarışta da YELTAYBEY (1) ve CAHİDEBİR (2) koşmuş oldukları kum yarışları ile ön planda olan isimler. Cahidebir İstanbul sentetikte kazanıp Ankara'da kötü koşmuş olsa da bu sefer çok iyi koşabilir. Yeltaybey'in Kocaeli'de Maidenden çıktığı yarış iyi ama sonrasında Ankara'da kötü bir performansı var. Bu ikilinin aksine bugün pek tutulmayan ama hem galopları hem de genel durumu için çok olumlu bilgiler gelen YALÇINKIZ (6) kuponlarda ihmal edilmemeli.

4.Koşu: Bu az atlı yarışta çıkışla birlikte öne gelecek, yarışı forse edecek Arbedaş'ı yakın takip edip sonlarda onu atlatıp kazanacak ÖZBİLDEN (1) rahatlıkla tek yazılabilir. Geçen sene daha ciddi rakipler ile yaptığı güzel mücadelelerden sonra bu sene zor iyi koşup kazanamayan safkan en sonunda şanssızlığı kırı ve birinciliğe ismini yazdırdı.  Pist ayrımı yapmayan safkan iyi bir bekleme ile sonuca gidebilir diyor yanına rakip aramıyorum.

5.Koşu: Çok sert tempoda başlayacak yarışta ÇİVİCİ (3) öne erkenden düşecek ama yalnız kalmayacak, HARUNBABA (9), TSARİGRAD (4) ve YAĞMURGÖZLÜ (1) yakın takip edecek. Bu dörtlünün aksine TEKFORDTEYFİK (2) ise beklemeyi en iyi yapan isim olarak çok şanslı olacak. Koşuda jokey faktörü devreye girerse çelik kardeşlerin en ufağının şansı ortaya çıkıyor.  Müslüm ve Ahmet'in olduğu yarışlarda Mehmet Salih kendisine avantaj sağlayabiliyor, virajı kolay dönerse ÖKTEM (6) ile sonunu güzel bitirir. İlginç bir yarış seyredebiliriz hazırlıklı olun.

6.Koşu: Handikap 22 koşacak isimler içerisinde bir kaç takip atım var. Bugün sekiz safkanın katılacağı bu yarışta önde yarış kabullenip fazla yıpranmaz önemli rakibi ROBINSON (3) ile çok çekişmez ise DUELLO (2) dan çok iyi bir yarış bekliyorum. MICHE MACHO MAN (5) son yarışı kötü olsa da o yarış Grup koşu olduğu için pek dikkate almamak lazım. İlk ikiden düşmeyen HAYALETKIZ (4) bugün Ahmet Çelik ile yine koşuya saldıracak. CONTENDER (6) in son yarışı da Grup 1 Anafartalar ve en geri gelip at geçmese de bu yarışataki rakiplere yetecek gücü mevcut, kuponlarda olsun.

7.Koşu: Hayatının ilk yarışına çıkacak Lunarat yavrusu PÜR DİKKAT (7) ser stili ile ilk metrelerde alacağı liderliği sn metrelere kadar taşıyabilecek durumda. Dört kardeşi yarış koştu hepsi yarış kazandı hatta 3 tanesi ilk yarışlarını birinci bitirdi. En başarılı kardeşi Valencia dördüncü yarışında üç kere ilk sırayı almış hatta Grup koşu kazanmıştı. Liil Red yavruları da çok iyi başlangıçlar yapan isimler ve  IANNA (2) da Azaraks gibi çok süratli bir ismin kardeşi olması nedeniyle kuponlarda olmalı. Justin Time yavrusu, ilk iki yarışını kazanmış Lucky Foot'un kardeşi olan JACINDA (4) da idman pistinde en iyi görünenlerden biri. Bu safkanların yanına başarılı jokeyleri ile HARD OFF HÜSNE (1) ve SOUL OF NYX (9) ekledim koşuyu beş isimle geçtim.

8.Koşu: Üç yaşlıların Açık 3 Kültür ve Turizm Bakanlığı Koşusunda ARDAŞAH (1) ilk bakışta çok farklı duruyor. 2 hafta önce biz Alihan tek yazarken, ona liderliği vermeyip kaçan ve son metrelere kadar direnip, boynunu uzatıp tekimizi yıkan ve çok başarılı performans sergileyen safkan o gün için bu koşudaki bence en önemli rakibi Queimada Grande'ye 1 saniye kadar fark yapmıştı.  Akın Sözen'n devamlı binmesi, tercihi önemli ve atını iyi tanıyan Akın bugünde yarışı rakiplerinden çekip alabilir.  Mücadele gücü yüksek bu ismin yarışı son metresine kadar önde olup kazanacağına inanıyorum.

9.Koşu: Bazı yarışlar karışık görünür farklı yönlerden bakınca hepsi şanslıdır ama birde bakarsınız ki yarışın sonunda favorilerden biri gelmiş siz çok at yazdığınızla kalmışsınız boşa para vermişsiniz yazık olmuş.  Bugün bu koşu içinde aynen böyle çok at yazılması gerekir gibi görünüyor. Kilo avantajı olan isimlerin bugün çok ciddi şekilde yarışa asılacaklarını düşünüyorum. KARMA FELSEFESİ (5), MISS MATRA (6) öncelikle yazılacak isimler. Yalnız bende birde hakkında çok iyi koşacak bilgisi olan DALLAS (7) varki, aksesuar değişikliklerinden sonra bugün büyük bombayı gerçekleştirebilir. Ağır kilolular bu üçlüden sonra yazacağım.

10.Koşu: 11 safkanın yarışacağı Handikap 15 koşuda startta çok kalmaz ise DEEPIKA (6) çok şanslı olacak. Kaçmaz en fazla 2 boy kalır diyor ama bu at sıkıntılı az kalsa da bazen adapte olamıyor. Beklendiği gibi koşarsa 2 boy kalsada kazanır bilgisi var. Ters kupon yapıp son ayağa oyunu getireyim diyenler bu safkan üzerine kuponu kursunlar. Rakip olarak ben geniş oyunumda grubun kalitelisi SİN (1) ve en sonunda çime çıkan DARK VICTORY (7) yazacağım.

1.ALTILI 

1.Ayak: 1.2.3
2.Ayak: 2.6.9
3.Ayak: 1.2.6

4.Ayak: 1-ÖZBİLDEN

5.Ayak: 2.3.9 

6.Ayak: 2.5.4.3.6

 

*****************

2.ALTILI 

1.Ayak: 2.3.9.4.1.6
2.Ayak: 2.5.4.3.6
3.Ayak:
 7.2.4.1.9
4.Ayak:
 1-ARDAŞAH
5.Ayak:
5.6.7.4.2.1.3
6.Ayak:
6.1.7

 

 

You have no rights to post comments