18.09.2020 CUMA BURSA

18.09.2020 CUMA BURSA

1.Koşu: İlk koşuda CUMHURİYELİ (2) ve KIZILYAĞIZ (3) ön plnadaki iki isim. Son yarışlarını beraber koşup 1-2 olmuşlardı bugün yine buluştular. Cumhuriyeli o gün trafik sorunu yaşadı rakibini geçebilirdi, bugün Nevzat Avcı aynı hatalara düşmezse bunu başarabilir. Birde çok cazip bir atım var. Dördüncü kaldığı Handikap 14 yarışta bariyer dibinde sıkışıp kalan, arkasından Maiden koşup çok kötü performans sergileyen SARAYLIKIZ (5) a burada olmasa bile dikkat. GREY PILOT çok ağır kilo diye yazmadım.

2.Koşu: ÇIĞ RÜZGARI (2) nı Maidenden çıkmasın her hafta Maiden koşsun para kazansın diye koşmuyorlarsa bugün kazanır. Büyük AGF çıkmış bize pek yaramaz daha cazip isimler arıyoruz ve mesafe kısa gelme ihtimali olduğu için yanına rakiplerini de yazacağız. Benim dikkatimi çeken üç isim YAZGAN (8),  ALTINKURUŞ (9) ve BARLIKEFE (1) oldu. Yazgan'ın Bursa ikinciliği iyi arkasından Kocaeli de kötü koştu. Altınkuruş idaresi zor at, Gündüzeli başa çıkarsa çok şanslı olur ve orijin olarak kalite görünen Barlıkefe bugün Kapalı Gölüksüz koşuyor dikkat.

3.Koşu: Şubat ve Mart aylarında koştuğu Satış koşularından 37 bin TL bedelle satıştayken el değiştirmemiş DYMAXION (5) bugün 2 bin daha düşük fiyata 35 bine satışta. Yarışında % 37 Agf  ile favorisi durumda. Yarış öyle bir haldeki hiç biri satılmaz diye düşünülmüş çok uygun fiyatlar belirlenmiş, sorunları olmasa çok daha iyi yarışlar yapabilecek RUN FOR RÜYA (1) bile 45 bine satışta. LORD OF TIME (3) ve ekrilerden FRANKESTEIN (2) de şanslılar arasında.

4.Koşu: Bu az atlı yarışta çıkışla birlikte öne gelecek,kaçmak için birbirini zorlayacak iki ismin yanında NASİP (3) iyi bir bekleme ile sonuca gidebilir. Bu safkanlar daha kendilerini gösteremediler bugün gerçek güçlerini göreceğiz, totolarına bakıp fikir edinmek hata olabilir. NASİP başta diğerleri daha sonra.

5.Koşu: Çok sert tempoda başlayacak yarışta beklemeyi en iyi yapan isim olarak görünen STARTAY (4) çok şanslı durumda. İkinci altılı ufak kuponumda bu safkan tek olacak geniş kupona at yazacağım ama ilk altılıda başka tekim olmadığı için bu safkanı tek bırakacağım.  Koşuda jokey faktörü devreye girer Sinan Çetin biraz uyanıklık yapıp iyi bekler, koşunun başlarında mücadeleye karışmaz, virajı kolay dönerse sonunu güzel bitirir. Diğerlerinin içinde bu safkanı geçecek önde çok boş kalırsa SARPERHAN (1) ve jokey avantajıyla DİLİMYANDI (3) görünüyor. Bence bu üç isimden sonra Kurtellerin eküri koşmayan iki atı DARK MASTER (2) ile GÜLPEMBE (6) yazılabilir.

6.Koşu: Handikap 15 koşacak isimler içerisinde bir kaç takip atım var. Bugün ondört safkanın katılacağı bu yarışta önde yarış kabullenip kaçıp bitirmeyi düşünecek ATILGAN AĞA (14) ya özellikle dikkat. Bu safkan boş kalırsa uygun kilosu ile kazanabilir. UÇANKARACA (10) çok beklemeyi tercih ederse direk başta kaybetmiş olur ama kaçanları yakın takip eder diye düşünüyorum. Başta bu iki ismi, dah asonra HÜRSEV (5), CESURAYAK (6), YAĞIZKAAN (2) ve ÇOK YAKIN (7) sırasıyla kupona yazıyorum.

7.Koşu: Hayatının ilk yarışında koşunun hemen başında, start çıkışında kapanıp gerilerde yer tutmak zorunda kalınca HASTİKAĞA (7) nın şansı azalmış, fakat viraj üzerinde kolay öne gelmiş, daha koşmayı tam bilmemesine, içe doğru yatmasına  rağmen safkanını gidebildiği kadar götürmeye çalışan jokeyi ile ikinciliği  alırken çok dikkat çekmişti. Bugün Mertcan Çelik değişikliği oldu, kan değişikliği olumlu sonuç verirse birincilik gelebilir. 1200 metrede vasat rakipleri yanında çok gerilerde bekleyip zaman kaybetmez ise dışa çıkıp çok etkili gelip kazanacaktır.

8.Koşu: Burada koşan isimleri iyi incelemek lazım çünkü üç yaşlıların baş altı olanları burada bir aradalar. Selim Kaya'nın devamlı takip atımız CHRISBEY (1) tercihi önemli ama Selim'in çok at binmeyip seçici olması yarış içinde de bazı sorunlar yaşamasına sebep oluyor. Çabuk küsüyor atını en ufak bir olayda çok zorlamıyor.  At sahibi büyük ihtimal rakibimde Selim olacağına bende olsun dedi bindirdi ama bazen bu jokey değişiklikleri ters tepebiliyor. İstanbul'a gitmeyip burayı tercihlemesi ise avantaj olarak görünüyor.  KOCAOĞLAN (6) ve HASİBAKIZ (10) performans olarak iyi çıkanlar. Kaçacak DEMİRŞAH (2) yarışın temposunu olumsuz etkilermi veya önde kalıp bitirirmi kuponlarda düşünmek lazım. IŞITAN (5) istikrarı ile kuponlarda olmalı. Son olarak Nurettin şen tercihi ile YEKSIRA (9) ekledim..

9.Koşu: Bazı yarışlar karışık görünür farklı yönlerden bakınca hepsi şanslıdır ama birde bakarsınız ki yarışın sonunda favorilerden biri gelmiş siz çok at yazdığınızla kalmışsınız boşa para vermişsiniz yazık olmuş.  Bugün bu Maiden için ZIVARIKLI (9) da aynı bu şekilde kazanabilecek durumda. Yalnız bende hakkında çok iyi koşacak bilgisi olan BABA ÖZESER (3) var. İlk kum yarışı gayet iyi diyebilirim ama en önemlisi idman pistini takip eden dostların çok iyi diye bilgi vermeleri. Öncelikli rakip gördüğüm safkanı yanına mutlaka yazacağım. KOÇMAN (6) kumda daha iyi koşacak gibi iki çim yarışından sonra bombayı yapabilir. Yine çim denenen SÜVEYŞ (7) bugün kumda çok ters koşabilir.

10.Koşu: 18 safkanın yarışacağı Handikap 14 koşuda ekürilerden HARİKULADE (18) ve OĞLUM KÜBEŞ (14) yazınca dört isim yazmış oluyoruz. Herkes bizim gibi düşünmüş bu iki eküri ilk iki sırada şanslı gösterilmiş. Benim Bursa duyumlarım ise TUVANHAN (12) ile GÜL YELELi (6) den yana. İki favori eküri nin yanına iki at daha ekledim altı isimle son ayağı geçmeyi denedim.

1.ALTILI UFAK KUPON

1.Ayak: 2.3
2.Ayak: 2.8.9.1
3.Ayak: 5.1.3.2 

4.Ayak: 3.1.2 

5.Ayak: 4-STARTAY

6.Ayak: 14.10.5.6

*****************

2.ALTILI UFAK KUPON

1.Ayak: 4-STARTAY
2.Ayak: 14.10.5.6
3.Ayak:
7-HASTİKAĞA
4.Ayak: 1.10.6.2.5.9

5.Ayak:
9.3.6.7 
6.Ayak:
18.14