30.08.2020 PAZAR İSTANBUL

30.08.2020 PAZAR İSTANBUL

30 Ağustos Zafer Bayramı ile en büyük koşu GAZİ Koşusunun denk gelmesi çok güzel oldu. Ganyan bayilerinde insanlar hep beraber oturup yarış seyrederken hipodromda Seyirci olmaması saçmalık  ama yinede Televizyon başındaki  heyecan bile bambaşka bir olay.

Bugün ikinci altılı çok yüksek tevziye ulaşır. Bu yüzden standart kurgu olarak tercih edilecek KUZEY YAĞMURU ve CALL TO VICTORY Tek yazarak oyun oynanabilir. Belkide en mantıklı oyun bu olabilir, iki favori tek dört ayak kapama ile bir iki sürpriz plase at gelirse orta halli ikramiye hedefi tutturulabilir.

Yalnız bu kurgu bizim hedef kurgumuz olamaz. Benim hedefimdeki oyunda iki atında geçilmesi, altılının tatmin edici, hayat kurtarıcı bir ikramiye vermesi var. Bu iki teki yazıp benim diğer değerledirklermi yazarsanız kupon zaten çok tutmaz. Ama kendi oynayacağım gerçek kurgumda ikiside yıkık olacak.

İlk altılıyı oynamak istemiyorum, her yere parçalanmak yerine tek kupon büyük kupon yapmak istiyorum.

İlk altılıda Bursa'da hazırlanan İstanbul'da iki çim yarışı koşup ikisinde de iyi performanslar gösteren KAZANLI kazanır gibi görünüyor.  Yalnız son Kocaeli yarışını baz almadan sentetikte Sadettin Boyraz ile almış olduğu ikincilik başarılı gözüken MUZOBABA ve Bab İsmail'in kardeşi olan bugün hedeflenmiş HÜR UÇAN ilaveleri de yapılabilir.

İkinci koşu zor ve tehlikeli... Çok at yazdım ama unuttuğum varsa, aklınıza takılan biri olursa siz eklemeyi yaparsınız. 

Üçüncü koşuda ben BEYHAKAN cıyım. Bu safkanı ilk yarışında üçüncü olduğundan beri takipteyim bir türlü birinciliğe atamadım ama kolluyorum, son yarışında yarıştan hiç kopmadı, hep mücadelenin içindeydi kinci olurken buradaki rakibi BUZKRALI'ne hep direndi. Aslında o yarışta en içten gelip beşinci kalan ATLIKAĞAN çok tehlikeli. Tabi devamlı ikincilik alan ve bugün Gözlük takısı denenen YEĞENİM TOPRAK var.

Son yarışında Gökhan Gökçe'nin yarış boyunca yol bulamaması nedeniyle, içeri dışarı dolaşıp duran HEKİMOĞLU önde giden rakibi Farannelli'nin avantajı kaptıktan sonra farkı açması nedeniyle sonlara doğru ok güçlü gelse de ikincilikle yetindi. Bugün Okan Gökçe'yi bindirip kiloyu 58 e düşürdüler ve daha iyi koştuğu çim pistte 1300 metre mesafede bence elini oynatmadan kazanması lazım.

Beşinci koşu Dişilere ait Grup 3 1.İnönü koşusu. Burada benim kugumda LIGHT OF DARKNESS, MACAU ve KARKIZ öncelikli isimler olarak görünüyor ama üç eküri var içlerinden ANGEL OF LOVE ufak kupona ekledim.

Yazının başında da dediğim gibi KUZEY YAĞMURU tek düşünülebilir. Son yarışında KANEKONUNOĞLU'na geçildi ama o gün ilk sentetik deneyimiydi ve Karataş bariyere kapandı kaldı dışarı çıkamadı o yüzden rakibi şanslıydı yinede çok az farkla kaybetti. Bugün 2000 metrede 18 safkanın katıldığı koşuda Karataş yine bir şeyler yapar kapanmayı falan becerirse diğerlerinin şansı olur. Benim içimden hiç gelmesin geçiyor, onun için kurgumda burayı kalabalık tutuyorum.

Herkes RAMPAGE oynayacak biz CARROT... Son iki yarışını uzun mesafelerde Şartlı 3 koşularda kazandı diye Rampage belkide % 50 Agf çıkacak. İyi idare edilen CARROT bu koşuda 63 kilo bile olsa hepsini sırtına alır gelir. Akın Sözen'den kurtulduktan sonra Baha abi başta Harun Çanakçı sonra Ercan Çankaya denedi ama istediği performanslar bir türlü alamadı. Bugün Ankara'dan özel olarak Enver Şimşek getirdi bu yarışa deklare etti. Kafasında ne tilkiler var kimse bilemez ama Enver biraz mantıklı hareketler yapsın 3-4 boyla kazanır. Sağlam tutup Üç at yazacaklara tavsiyem LEX TALLIONS eklemesi yapsınlar.

En büyük yarış GAZİ Koşusundayız.  Neden CALL TO VICTORY tek yazmadığımı söyleyeyim. En son koştuğu 2200 metrelik yarışta son 200-300 de biraz fazla ayak değiştirdi. Yoruldu diğer ayağa geçti, yoruldu yine eskisine döndü, aksiyonları iyiydi, kolay görünüyordu ama at bana bir ilginç geldi. Yarış bugün 2400 olunca son 200  metre geçmeyecek, tek yazanlar için bitmez gibi gelecek diye düşünüyorum. Gelecek yarışa hakim olacak ama sonlarda çok sert bir sprint ile karşılaşırsa cevap veremez diye bekliyorum. Tek yazana saygım sonsuz, ilk yarışında dördüncü olup arkasından 10 tane kazanmış çok üstün başarılar elde etmiş bu safkan birinciliği de hakkediyor ama bu kadar büyük favoriyken ben rakipleri ile beraber değerlendireceğim.

SER PEHLİVAN çok farklı bir at... ' yaşlıların Grup 3 koşusunda gerçek gücünü göreceğiz. Geçen gün koştuğu 1300 biraz kısa geldi, bugün 1200 yine kısa gelecek ama uzayan mesafelerde çok daha iyi koşacağına eminim. Ahmet  Çelik ilk defa binecek fark yaratırsa kazanır cazipte olur. DRAGON BORN öncelikli rakip diyelim ufak kuponu 7-3 geçelim. Bu yarışta çok kapalı kutu atlar var hepsi saldıracak iyi taktik ve yarışı iyi okuyan jokey sonuca gider. Siz eksiltmeyi yapın kalabalık oldu mecburen geniş kuponda kapadım.

Kapanışı Dişilere ait Nenehatun Koşusu ile yapıyoruz. Bu ayın başında Kısrak Koşusunda koşan FLORIDA COAST çıkışta hemen öne gelmiş, liderliği almış ama ısrarcı rakibi After Tulıp önde ısrarcı olunca ona liderliği bırakıp aynı temposuyla yarışı sürdürmüştü. Yarış içinde beşinciliğe kadar gerileyip, viraj sonrası bariyer dibinden gelip, devrettiği liderliği geri almak istemiş ama kapanmış kalmıştı. Rakibinin dışına çıkıp oradan yaptığı ataklar ile liderliği almak için zaman kaybeden safkan bugün en dış kulvarlardan birinden yarışa başlayıp öne kendini atabilir ama kapanma derdi de yaşamaz. Akın Sözen idareli gidip kendini düzlüğe sakladığında dış kulvardan yapacağı etkili ataklar ile son koşunun kazananı olur diye düşünüyorum. Son ayakta tek yazan çok olmayacağı için biz burada şansımızı deneyip diğer yerleri yıkıp yüksek ikramiye hedefleyelim. 

 

1.ALTILI

1.Ayak:  5.6.2 
2.Ayak:  9.11.5.6.14.1.17
3.Ayak: 
4.2.5.7 
4.Ayak:  1-HEKİMOĞLU

5.Ayak:
6.8.4.1.9.12.11.7

6.Ayak:  10.7.12.4.3.6.17

$ $ $ $ $ $ $ $ $ $ $ $

2.ALTILI GENİŞ KUPON

1.Ayak:  6.8.4.1.9.12.11.7
2.Ayak:  10.7.12.4.3.6.17
3.Ayak: 
1.2.6
4.Ayak:  1.12.5.13.8

5.Ayak:
7.3.5.4

6.Ayak:  7-FLORIDA COAST