19.08.2020 ÇARŞAMBA İSTANBUL

19.08.2020 ÇARŞAMBA İSTANBUL

AFACAN: Son Kısa Vade yarışını dördüncü bitirirken beğendiğim bu safkan bugün daha iyi koşacak ama BÜTÜNAY ve KORKMAZEFE gibi bu grupta her yarış etkili olabilecek rakipleri var. Üç atla güne başlamak bana mantıklı geldi.

JIMMY JIB: İstanbul yarışlarından sonra Kocaeli yarışlarında şansını deneyen safkan yarış seçerken biraz risk aldı ve Maiden kazanmadan Şartlı 3 ve Handikap 14 koşularda yer aldı. Mahmut Turan ile koştuğu yarışlarda buradaki rakibi PERICLES arkasında kalsa da bugün çok daha iyi koşacak diye düşünüyorum. PERICLES ilk sentetik yarışı olması nedeniyle bende bir tık geride ama iyi koşma ihtimali de yüksek. CİNGOROZ'un son yarışları iyi gruplarda bugün daha iyi koşacak ve birde BELIEVE IN ME var yazılacak ben dört isimle geçiyorum.

ROMAN OLUR: Virajı 13. durumda dönmesine, son 200 de 10. olmasına rağmen dışa açılıp yaptığı güzel ataklar ile üçüncülük alan bu safkan bugün Hişman Çizik ile biraz daha etkili koşup kazanacak görüşündeyim. Yalnız ilk altılı ikinciye göre biraz daha zor ve bu safkanda kalabalık grupta çok beklerse geç kalma ihtimali var. O yüzden riskli tek olarak bu safkanı görüyorum.

CASCADA: Verilen aradan sonra bir yarış görüp son koşusunda bence çok etkili koşan bu safkan bu sefer birincilik için oldukça iddialıdır. Fakat yarışı koşturursanız önde kaçacak çok isim olduğu için çok ciddi bir tempo olacak, bu tempoya giren boğulacak, iyi bekleyen çok şanslı olacak. O yüzden SNOW GIRL ihmal etmeyelim çok at değerlendirelim.

1.Ayak: Bursa'da son kısa mesafeli yarışını üçüncü bitirirken Mırık kurbanı olan ADALETLİ KASIRGA (2) bugünde uzun yıllardır sahada olmasına rağmen pek şans bulamayan binicisi hata yapmaz ise çok şanslı olur. Her ne kadar yarış eşit şanslı isimler arasında gözüküyor olsa da safkana bugün inanıyor ufak kuponumda tek bırakıyorum. Kazandığı yarışta buradaki rakiplerini geçmeyi başarmış DALOĞLU (6) öncelikli rakip gibi görünsede bugün 3 kilo aşağı koşacak KAZDAĞI (1) şansını yükseltmiş bir isim olarak karşımıza çıkıyor. TAÇSIZ KRAL (9) ın Bursa'da ki son Kısa Vade yarışını dikkate almadan 52 ye düşmüş kilosu ile kupona eklemek lazım. Yine ARDABEY (8) in son yarışını seyredince  onu anlamak imkansız. Fakat bu Ali Kaçmaz biz ne zaman yazmasak geliyor, şans vermediğim kim varsa birinciliğe özellikle de ilk ayaklarda atıyor. ALBUNEA (4) da son yarışlarında devamlı oynadığım bir isim. Fakat son yarışında hiç beklemediğim şekilde aşırı startta kaldı, önceki yarışlarında 1-2 boyla idare ederken 7 boy geç başlayıp buna rağmen kötü koşmadı. Kötü rüya görmemek iin Hişman'lı GÜNDOĞARKEN (7) de geniş kuponda olmalı..

2.Ayak: Maiden koşacak isimler içerisinde PERFECT BALANCE (8) takip atım ama bir sorunu var çözülemiyor o yüzden her yarış çok vasat performanslar sergiliyor. Son yarışında Kocaeli'de denediler at geçmedi. Bu at bir yerde çıkıp gelecek nereden çıktı diyeceğiz o yüzden kuponda bir yerlerde hep bulunduruyorum. Bu koşuda iyi yarışlar çıkarıp kazanamamış, hep iyi  koşmuş, birinciliğe yaklaşmış ama becerememiş  iki eküri var. Ben çelikoğlu ekürilerinden PINE APPLE (11) dan yana şansımı kullanıyorum ama ekürisi de hiç kötü değil. Bu koşuda kazanır tuttuğum bir başka isim Hadioğlu ekürisinin safkanı LIZBON (7) olacak. Son koştuğu Maiden yarışta Ankara'da bir türlü yerini bulamayan jokeyi nedeniyle daha iyi bir yerde bitirebilecekken üçüncülükle yetinen safkan o gün dördüncülük yapan HIZLIHAN (5) la beraber yarışı tamamlamıştı. En dış kulvardan çıkıp bugün sabırlı bekler Özcan ile uyum içind eolursa şansı fazladır. Yine HIZLIHAN çok ters koşabilir diyelim yarışın favorilerinden KING ATLAS (6) ekleyip bu koşuyu geçelim. .

3.Ayak: İstanbul'da yaptığı yarışlarda sprint yerini zamanını bir türlü ayarlayamayan CARROT (1) a apranti bindirip kilo düşürdüler ve bu jokeylerin yaptığı kadar son günlerin faormda aprantisi Ercan Çankaya'da at biner dediler. Carrot zaten bekliyor yerini alması yok önde yer tutması yok en geri kalıyor orada yarışı sürdürüp sonlarda güçlü ataklar yapıyor. Ercan iyi binsin sonlarda dıştan uçarak gelir, bu yarışı kazanabilir.  Karataş'ın eski hali yok ama bu tip yarışlarda uygun kilolu isimleri yakaladığında iyi koşuyor. GRASHOF (7) da formu tatminkar durumda ve Halis'e uygun bir isim.  yarış olunca ayrı biniyor.  DOĞA KANUNU (2) gayet iyi koşan istikrarlı ve mehmet kaya'nın dilinden iyi anladığı bir isim. Bugün önde yalnız kalması mümkün değil, bu kadar zor yarışta çıkıp bitirmeye kimseye izin vermezler. Bekler gelir ona bir şey demem ama çıkıp bence bitiremez, kaçayım derse aradan sonra ilk yarışına çıkacak AGERA (6) hemen ensesine biner, ikiside  kaybeder. Önde bu ikili biraz sürat yaparlarsa Carrot'a gün doğar diyelim yarışın her türlü koşmasını hesaplayıp bu dörtlü ile geçmeye çalışalım.

4.Ayak: Burada koşan isimleri idman pisti programında seyrediyorum,  son yarışlarına bakıyorum, tekrar tekrar seyrediyorum, her yerden MY BILLIONARE (3) çıkıyor.  Safkan son yarışında önde kaçan Baldemar'ı yakalıyor, çok kolay geçiyor ama sonlarda Baldemar tazeleyince ancak burun farkı ile kazanıyor. Bugün yarış aynı şekilde geçecek Baldemar yerine Sümelhan kaçacak safkanda aynı performansını tekrarlayıp gelip onu atlatıp kazanacak hissi veriyor. İdmanında da canlı istekli ve iyi bir derece çıkarıyor. Karataş bizi sevmez biz tek yazdıkmı gelmez ama bu yarışta ne yapayım olay her yerden My Bilionare'e çıkıyor.

5.Ayak: DARK PHOENIX (2) ve GEORGE BEST (6) bugün bu Handikap 16 koşunun en çok oynanan isimleri olacak belki ama benim kurgumda yine bir takip atım BEYKOZ (5) ön plana çıkacak. Son yarışlarında kötü sonuç almış olabilir ama bugün safkana Gözlük ilavesi yaptılar, buda safkana çok yarayacak diye düşünüyorum. Yine ALASKA (3) ve BABAOKTAY (1) ilaveleri hatta LADY KARA (4) bile geniş kuponda olmalı. . 

6.Ayak: ATARDAMAR (4) için iyi şeyler söyleyebilirim, son yarışları iyi diyebilirim ama en önemlisi Bursa'dan sonra geldiği İstanbul pistinde her geçen gün biraz daha iyi çalışmaya başladı. 21 atın olduğu yarışta en güvenilir safkan durumuna geldi. Bu kadar kalabalık bir yarış olunca ben tek yazmadan takip ettiğim iki rakibini de yanına ekleyerek risk alıp üç atla son ayağı geçmeyi deneyeceğim.  Öncelikli rakip gördüğüm HANAMICHI (3) çok bekleyecek, kısa mesafede yol bulması zor olacak. Buna rağmen favorimle beraber iyi yer bulursa sonları etkili koşabilir. Bu iki isimde bekleyeceği için seri ve akışlı bir safkan olan,  idmanlarındaki iyi durumunu yarışa yansıtıp kaçarsa veya yarışı önde kabul ederse çok şanslı olacak BOLKARDAĞI (9) ile koşuyu kapadım. 

1.ALTILI

1.Ayak: 2.5 
2.Ayak: 5.9.11.1 
3.Ayak: 5-ROMAN OLUR

4.Ayak: 5.9.1.2.3.4

5.Ayak: 2.6.1.9.8.7

6.Ayak: 11.7.5.6

*****************

2.ALTILI

1.Ayak: 2.6.1.9.8.7
2.Ayak: 11.7.5.6
3.Ayak: 1.7.2.6

4.Ayak: 3-MY BILLIONARE

5.Ayak: 5.2.6.3.1.4 

6.Ayak: 4.3.9

 

You have no rights to post comments