09.10.2019 ÇARŞAMBA İSTANBUL

09.10.2019 ÇARŞAMBA İSTANBUL

İstanbul'da yağmur yok ama pist ıslak olur, benim tahminlerim ıslak pist koşulur...

1.Koşu: Yarış hayatına bu koşu ile başlayacak isimler içerisinde ilgi eken iki isim var. Biri Celaloğulu ekürisinin safkanı olan ve Süleyman Akdı'nın duyduğum kadar ile çok şeyler beklediği isim SHAURI (9), diğeri ise Jack Sparrow'un kardeşi olan ve işlerinde çok beğenilen TIA DALMA (11). Shauri'nin son işini seyrettim, 48 çok kolay yapmış, ondan önceki işlerinin dereceleride oldukça güzel olmuş. Kardeşi Fast Stars Line 10 yarış, Tayyiphan 6 yarış kazanmış, hatta Tayyiphan ilk 3 yarışını kazanmış. Erken hazırlanan taylar veren bu Anne'nin yavrusu mutlaka başta düşünülecek. Tia Dalma içinde Karataş galop yaparken gördü, çok beğendi, koşarken ben bineceğim dedi diye duydum. 16 sında bu safkanın abisi bugüne kadar 5 yarış kazanmış Jack Sparrow koşacak, ona da binecekmiş. Ufak kuponlar bu ikili ile geçebilirler. Geniş oyuncular SNOWWALTZ (10), JOSEPHINE (6), ELIKA (5) ve ARK ROYAL (2) ilavesi ile çok kalabalık geçebilirler.        .

2.Koşu: Bu koşuyu normal şartlarda, bu pist koşullarında, ESER (1) in çıktığı gibi kazanması gereken bir koşu olarak yorumlamak lazım. Bursa ve İzmir pistlerindeki başarılarını İstanbul'a yumuşak piste taşıma ihtimali yüksek. Bu tip pistlerde daha önce kazanmışlığı var ve bu mesafe kendisi için çok uygun. MAVİDALGA (3) nın kapasitesi belli, son yarışları belki kötü ama 6 tane Grup birinciliği var. Kocakaya binmiş buda safkana çok etki eder ve şansını yükseltir. Tabi sitl olarak bu iki isim birbirine yakın görünüyor. Bence Mavi Dalga, Eser'i rahatsız etmez, arkasına yatar sonlarda geçmek ister ama pist koşulları Eser'in yanında. Dileyen tek yazar dileyen iki atla geçer çok at yazmak isteyende ŞAHİNTEPESİ ve METECİK ekler. .

3.Koşu: OĞLUM EREN (1) Kocakaya ara vermiş Szigetvar'ı tercih edince Hişman Çizik ile koşuya katılacak. Aslında safkanın Ankara yarışlarına bakıyorum Kocakaya ile çok başarılı olduğunu da söyleyemiyorum. Son yarışını kayın bitirdi belki ama kısa mesafede daha iyisini yapma şansı vardı. Bugün yarışı koşturuyorum büyük ihtimal Great Attck kaçacak arkasına Oğlum Eren yatacak ve koşu son düzlüğe kadar bu şekil gidecek. Düzlükte Hişman Çizik, Oğlum Eren'le zamanında rakibini atlatırsa sonunuda güzel getirir ve koşuyu rakiplerinden çeker alır görüşündeyim.

4.Koşu: Altılının ilk ayağında tempo yüksek olacak. Öndekilerin mücadelesini takip etmeyecek ve onlara takılmayacak üç isim ise son metreleri bekleyecek. SUVLA POINT (4), SCIFO (6) ve INVICIBLE BABY (9) içinde jokeyi en akıllı bineni koşuyu kazanır görüşündeyim. Kilo olarak en avantajlısı Hişman'ın bindiği Invicible Baby olacak. Scifo'nun ikinciliklerini inceledim ikiside oldukça iyi. Suvla Point Sadettin Boyraz ile kazanmış ve çok formda. Bu üçlü aslında ayrım yapılmadan yazılacak. Devamında FARİLYALI (2), ÇEKODAYI (1) yazılır. Çok kaçıp bitirmeyi düşünür, önde de rahat bırakılırsa SAVAŞ ATI (7) cazip olur. Aklıma takıldı son anda KIRCAALİ (5) sürprize ekledim. İki tekle oynarsanız kapayın gitsin.

5.Koşu: KIND OF GREY (6) Atman ailesinin atı ve Halis Karataş binince tabi ki çok oynanacak. Oynanacak ama uzun kısa işleri olan Yaramaz Çocuk'la Anne Baba bir kardeş olan RADYOCU KIZ (9) yazmadan olmaz. Yine çok hazır olduğu bilgisi gelen LADY OF PARTHENIA (8) kuponda mutlaka olacak. Bursa İdman pistini takip eden dostlar DES RANGILA (5) için çok hazır olarak İstanbul'a gitti dediler. Onuda yazıp bu koşuyu da dört isimle geçmeye çalışacağım.

6.Koşu: Bugünün önemli koşularından biri, Yavuz Gülerce adına düzenlenmiş bu yarış ilk etapta GURBET ATEŞİ (7) için çok büyük avantaj olarak görünüyor ama önde gidecek olan DUMAN (3) ı da bozacak at yok. Kolay tempoda kaçar ve Gökhan Kocakaya arkayı uyutursa bitirme ihtimali olabilir. Bu ikiliden sonra çimde de kazanmışlığı olan MEGA STAR (1) şanslı olacak ve belki de bu ıslak pisti avantaj olarak kullanacak, pist kuru olsa pek şansı olmayacak GÜNEŞİ GÖRDÜM (4) Karataş ile kuponlara yazılacak.

7.Koşu: Beş tane Kaizbert yavrusu safkanın katılacağı İstanbul'un Kurtuluşu Koşusunda artık yeter diyeceğim ve Gümbür Gümbür kuponuma yazmayacağım. Bir atı bu kadar sık ve çeşitli illerde koşmak mantıklı değil, at ne kadar yüksek performans gösterse de bu kadar üstüne gitmek doğru değil. Yarışın mesafesi 2100 ve önde gidecek isim olan ULUKIZ (7) kendi temposunu bozan olmayacağı için oldukça şanslı durumda. Yukarıdaki atları bugün için rakip görmüyorum aşağıdan üç Kaizbert arasında bir yarış görüyorum ama Fatiihağa ve Çelikman koşuyu yakın takip etselerde, birbirlerini kollayacak ve Ulukız'ın üstüne giderlerse kendileride biteceği için çok da rahatsız etmek istemeyecekler. Bu tamamen yarışın gidişatını Ulukız'a doğru döndürecek ve iyi bir tempo ile bize pek uymasa da Karataş bu yarışı kazanacak düşüncesindeyim.

8.Koşu: THUMBS UP (11) son yarışında Ankara'da oynadık, varlık göstermedi ama grup sertti bugünkü gibi değildi. Safkanın iyi durumu devam ediyor, sık koşmasa çok daha iyi olacak ama bu sefer hafiften ıslak pistte son metrelere kendini saklayıp iyi bir koşu çıkarabilir. Öncelikli rakip PRENSES NİL (8) gibi gözüküyor. Son yarışında beşinci olsa da ondan önce az farklarla geçildiği MY BLITZ (1) e göre kilo olarak avantaj yakalayan bu safkan uzun mesafelerde başarılı bir isim. Ayrıca o yarışta startta da oyalanmıştı, son yarışında gayet iyi başladı sorun yaşamadı. MY BLITZ ikinciliklere abone olsa da bu sefer 21 günlük ara iyi gelecek, kazanma ihtimali var. Ayrıca WHITE WATER (12) çimde ilk koşusu iyi değil ama sentetikte son yarışı gayet iyi ve 3 boy startta kalıp kalabalık grupta ikinciliği çok ilgi çekici. Ayrıca verdiği aradan sonra gördüğü yarışlarla kendine gelen ALLORA (2) yazmadan olmaz. Ben yazmamıştım ama PERAMUS (7) içinde çok iyi koşacak bilgisi gelince en sona ekledim.

9.Koşu: Yazmaya başlayınca buraya çok at yazılır ama kısa geçmekte fazla abartmamakta fayda var. Ekürilerin süratlendireceği koşuda iki safkanın çok iyi bekleyip sonlarda çok diri ataklar gerçekleştireceğini düşünüyorum. Önceliği CÖMERTOĞLU (7) na veriyorum. Bu Turbo yavrusu son yarışında 3.4 ölçüml çim pist yarışında çok cazipti, 25 lira ganyanı vardı gayet güzel koştu üçüncü oldu. Bu koşuda beraber koştuğu rakipleri de geçtiği düşünülürse bugünde bu başarıyı tekrarlayabilir. Diğer şanslı isim MAidenden yeni çıkan SUBİKE (14) ama bu safkanın potansiyeli yüksek. Daha yapabileceği çok şey var, buralar bu safkan için uygun, kazanmaya devam ederse Kısa Vadeye kadar gider. Eküriler yarışı süratlendirir bu safkanda hemen arkalarına yatar gider diye düşünüyorum. Mehmet kaya ile son metreleri gayet etkili geçecek safkan birinciliğe uzanabilir. YAlnız üç eküri yazılmış koşuyor iyi bir taktik geliştirir birini tavşan yapar diğerini hemen arkasına takıp dinlendirerek giderlerse bayrak yarışı gibi yapıp bu yarışta iddialı olabilirler. O yüzden SÜLÜNBİKE (13) ilavesini yaptım..

İSTANBUL 1.ALTILIM

1.Ayak: 9.11  /  10.6.5.2
2.Ayak: 1.3 
3.Ayak: 1-OĞLUM EREN
4.Ayak: 4.6.9 
5.Ayak: 6.9.8.5
6.Ayak: 7.3.1.4

 

İSTANBUL 2.ALTILIM

1.Ayak: 4.6.9   
2.Ayak: 6.9.8.5
3.Ayak: 7.3.1.4
4.Ayak: 7-ULUKIZ
5.Ayak: 11.1.12.2.7
6.Ayak: 7.14.13

BOL ŞANSLAR

You have no rights to post comments