12.09.2019 PERŞEMBE ANKARA

12.09.2019 PERŞEMBE ANKARA

1.Koşu: İlk yarışında 1200 çimde 1.12.53 yapmış CHARLATAN (1) ın bir tekrar açıp, yarışını seyredin. 11 starttan çıkan safkana içerden dışa sapan safkan çarpıyor, safkan şaha kalkıyor ve yarışı en geriden takip ediyor. Son viraja gelirken öndekilerin üstüne doğru çıkıyor oradan iç kulvara dalıyor, oradan ortalıyor ve çok kolay üçüncü oluyor. Bu safkanın o günkü performansını tekrarlayıp o şanssızlıkları yaşamaması halinde kazanmasını bekliyorum. Taylık döneminde sıfır sorun yaşayan, ilk yarış öncesi Akın Sözen'in hayran olup bindiği, ilk yarışındaki gibi şanssızlıklar yaşamayacak ismi tek olarak yazmak bize yakışır. Rakip arıyorsanız zaten bakın bültenlere, Agf lerde bazı isimler öne çıkacak, dileyen onları eklesin. . 

2.Koşu: Şartlı 19 koşu Maidenin başka adı ve bugüne kadar 6 koşuda ikinci olmuş ORPHAN GIRL (2) ilk yarışını kazanmak için uygun bir yarış bulmuş durumda. 33 koşu koşmuş, daha kazanamamış 6 ikincilik, 5 üçüncülük, 2 dördüncülük yapmış, uzunda koşmuş, kısada koşmuş her yerde tabelalar yapmış bu safkan içinde kazanır gözüyle bakıyorum. Yalnız kazanmayan at kazanamıyor, yine yarış içinde dolaşır durur, tecrübesiz ama gelecek vadeden aprantisi bir hata yapar diye de korkuyorum. Yoksa ilk iki ayak 1 tek, 2 tek yazarak Ankara ilk altılısına başlamak çok keyifli olacaktı. Öncelikli rakip yarış gören ve idmanarında çok değişen ÇAĞANHAN (7) olacak. DIRECT WIN (4), BOLD FIGHTER (3), STEEL MATADOR (1), ES SAKARYA (5)

3.Koşu: Ankara ve İstanbul pistlerinde dereceler biraz farklı çıkıyor. Bu yarışta da derecede birbirine yakın çıkmış, iki pisttede koşmuş, yerleri yarışın temposuna göre belirlenmiş, son yarışlarında da yarım boy farkla sıralandıkları için PAST INSIDE ME (4) ile ABJARKIZ (1) ı birbirinden ayıramadım. Bu ikili dışında biri gelirse bence büyük sürpriz olur.

1.Ayak: İki buçuk aylık aradan sonra sahaya geldiği ilk koşuda uzun mesafede bugün de beraber koştuğu rakiper arkasında dördüncülük yapan ALLORA (6) rakiplerinden hiç bir eksikliği olmadığını hatta nefes yönünden zorlanmasına rağmen dördüncü olurken gelecekte bu rakipleri geçeceğini göstermişti. Bugün için bu safkanı favori olarak görüyorum ama O gün yarışın favorisi olan REINA DE DIAMANTES (7) uzunda başarısı olmadığı halde çok oynanmış, başarılı olamayınca, beşinci kalınca bugün unutulmuş durumda. Yarış 6-7 bitebilir ufak kuponlar bu ikiliyi başta yazabilir. NO DRAMA (2) o gün yarışın birincsi, IMOGEN (4) ikincisi, KASALINA (5) Karataş'la koşacak, MONSHAU (1) Bursa'da iyi gruplarda koştu geldi, bunlar hep yarışseverin aklını çelecek dileyen eklesin ama ufak kuponlar bu iki ismi yazıp geçebilir.

2.Ayak: BBADAĞINOĞLU (8) son yarışını en sonunda iyi koştu, ikinci oldu, 2400 çimde koşusu gelecek için umut vericiydi, bu sefer 1900 metre mesafede Mücahit Bayır ile şansını deniyor. Safkanı yakın takip eden arkadaşlarımız 50 kiloyu yakaladı, kazanır dediler ama ben istikrarsız olduğu için çok güvenemedim. Yalnız Mücahit Bayır'ın 50 kiloya deklare olması ilginç. OĞLUM VOLKAN (10) Turbo yavrusu. Genelde Turbo yavruları uzun mesafede pek gitmiyor görüşündeyim ama  Anne tarafı uzun çimde gider görünüyor, bu safkanda uzunda çimde iyi koşularını Anne kanından alıyor. Göktan Kayıp belkide adını ilk defa duyduğunuzu bir apranti kardeşimiz ama bu safkanla üç yarış yapıp hepsinde tabelada yer bulmuşluğu var. ONATKAN (9) In Ankara'da yaptığı son uzun mesafeli işini seyrettim, bana ilginç geldi, bu ayağa öncelikli yazdım Ahmet Çelik bu yarış anlaşmalı ekürisinin FIRTINA VADİSİ (5) ne binmiş.  Tabiki bu safkan favori çıkmış.  Ankara ve İstanbul'da ki son çim koşularında kötü değil, kazanmayı da başardı ama bugün koşacağı uzun mesafede tek yarışı var ve başarısı yok. Ankara'dan gelen bilgilerde bu yarışta ASİL RÜZGAR (4) ın çok iyi koşacağı var. Ankara'da yaptığı son işinde ayakları yere değmiyor dediler, kısa ama akışlı bir iş olmuş. Bu isimlerden sonra kuponumda ekürilerden YAKUTİYE (3), GÖLGEYELE (6) BÜLENT (2) ve DARYÜZ (11) olacak. Ama bu dört safkanı çizginin arkasına aldım geniş kupona yazdım. Siz oyun kurgunuza göre değerlendirirsiniz.

3.Ayak: Bu yarışı çalışınca ALDERAMİN (7) ne işi varda son yarışında İzmir'e gitmiş diye düşündüm, cevabını bulamadım. Ankara'ya geri dönüp düzgün çalışmalar yapan bu safkan 53 gün aradan sonra koşacak ama işlerine bakıyorum gayet iyi görüyorum. Ekürilerden GUSTAV (5) bu haftaki işlerinde öncelikle 55-26.7 yaptığı çalışması oldukça dikkat çekiciydi. O gün bitirişi harika yaptı çok canlı istekli saldırdı ki bugün yarışta da aynısını yapabilecek durumda. Ekürisi biraz tempo verirse sonlarda safkan çok etkili olacak. Alttaki üç at Kaizbert ama en üstte de iki tane daha ağır kilolu Kaizbert var. Yarışın Kaizbert'ler arasında geçeceği kesin geniş kupona BAYEMİR (2) ve AFRİKAANDER (1) ekleyen olursa hayır demem.

4.Ayak: Bu koşu için tek bir şey yazayım, kimi yazmasam o gelir diyeyim ve kapatayım... Bu tip yarışlard aben kimi dışarıda bıraksam kazanıyor ya bugün kapadım en favorisi çıkar gelirse de şaşırmayın. Altı safkan var ikiye böldüm siz kurgunuza göre istediğiniz kadar ismi yazın.

5.Ayak: Bu koşuda da hayatının ilk yarışında start çıkışıile birllikte önlere kolay gelen ama Kocakaya'nın kaçmak yerine kaçanların hemen arkasında yer tutmayı istemesi yüzünden fazla zorlanmadan yarışı sürdürüp viraj sonrası kuvvetli atalar yapan daha hazır rakipler yanında, yarışın sonlarını kolay geçip beşinci kalan KING ARTHUR (4) koşuyor. Bu safkanın ilk yarış için derecesi bu rakipler için yeterli olup kazanırsa hiç şaşırmayacağım bir isim olarak görünüyor. Fakat son yarışında Karataş'ın bindiği, yarışın başından son viraja kadar hep çekinerek, yer almakta zorlandığı, kendini üçüncülüğe attıktan sonra rahatladığı ama o zamanda dışına gelen rakipten etkilenip bir türlü onu atlamayan NO CONTROL (8) ta yarışın içinde şanslı görünüyor. Bu sefer korkusuz jokeyi Ali KAçmaz ile çıkışla liderliği alıp sonlara kadar dayanabilir. Bu Maideni iki isimle geçeceğim.

6.Ayak: Son ayak DÜNÜR (1) start alıyor. Kum pistin başarılı ismi son yarışında bu tip bir mesafede Meleksima kazanırken üçüncü kalmış, yarış içinde yerini iyi alamaması na rağmen, viraja Meleksima'nın hemen dibinde girmiş, son metrelerde  Hişman heyecan yapınca safkanı içeri doğru iki kere kaçırmış, kolay tempoda Meleksima'nın dışına çıkması gerekirken safkan rakibinin üstüne üstüne koşmuştu. Bugün rakipler bu safkan için gayet uygun olup Handikap 15 yarışlarda genelde kazanan ağır kilolulara bir yenisi daha eklenecek gibi görünüyor. Bugün start çıkışı ile 3. 4. lüğe girip orada yarışı takip edecek olan safkan bu tip kilolara iyi binn Danyal Kaya'nın iyi idaresi ile sonlarda tüm rakiplere hakim olup kazanacak görüşündeyim..

ANKARA 1. ALTILIM
1.Ayak: 1-CHARLATAN
2.Ayak: 2.7.4.3.1.5

3.Ayak: 4.1
4.Ayak:
6.7        /  2.4.5.1
5.Ayak:
8.10.9.5.4  /  3.6.2.11
6.Ayak:
7.5        /  2.1

ANKARA 2. ALTILIM
1.Ayak: 6.7        /  2.4.5.1
2.Ayak:
8.10.9.5.4  /  3.6.2.11
3.Ayak:
7.5        /  2.1
4.Ayak:
5.2.4.1  / 3.6  
5.Ayak: 4.8

6.Ayak: 1-DÜNÜR

BOL ŞANSLAR

.

You have no rights to post comments