25.07.2019 PERŞEMBE ANKARA

25.07.2019 PERŞEMBE ANKARA

20-27 Temmuz tarihleri arasında İstanbul dışındayım, tatilde olacağım. Herkes gibi bu işi yapanlarında tatile ihtiyaçları var ama biz uzun süreden beri yazmadan gün geçirmediğimiz için Tatil, Bayram, Yılbaşı falan tanımıyoruz, yarış oldukça bir şekilde tahminleri siteye koyuyoruz. Allah Hastalık, kaza, bela vermesin, yoksa gerisi kolay, tuttuklarımızı yayınlarız ama bu hafta çok detaya giremeyiz, telefonlara her zaman bakamayız, değişikliklerde düzeltmeler yapamayız, bilginiz olsun. 

1.Ayak: Bugün süratli gidecek ilk ayakta çok tuttuğum bir isim var. Hatırlarsanız daha önceki yorumlarımda da bahsetmiştim uzun mesafe isteyen ve koşu kazanması yarışın yüksek tempo gitmesine ihtiyacı olan HÜRADAM (3) ın bu şartları bulduğunda kazanacak isim olduğunu söylemiştim. Bugün koşunun tempoları lehine gelişecek, sprintini son metrelerde gösterirse aynaya geldiğimizde tüm rakipleri atlatmış olabilir. Koşu beklediğim tempolra çıkarsa safkan oldukç şnslı olur. Ama öyle yarışlar seyrediyoruzki dün son ayakta olduğu gibi kaçması gerekenler kaçmıyor, biri çıkıp bitiriyor, bir şey yapamıyorsunuz. o yüzden burada sıralamamda Hüradam başta ama hepsi yarışın gidişatına göre şanslı olablir. Ankara Kısa Vade ikinciliği ve arksından Bursa'da ki Grup yarış beşinciliği ile ATLAS ÇİÇEĞİ (6) ön plandaki diğer isimlerden biridir. ÇAKMAKŞAH (4) ile MADALYON (10) kilo olark bu rakibine göre avantaj yakaladılar, nkara'da Kısa VAde 'de beraber koşmuşlardı orayı baz alırsak en az Atlas Çiçeği kadar şanslı olacaklar. 9 Temmuz'da favori verdiğim yarışı kazanan YAKUTİYE (5) bugün için daha sonraki ihtimal ama bu koşuda yazdıkça yazmak gerekiyor. OZANŞAH (1) kilo ağır ve stilinde rakipler olsa da bu mesafede çok koşuyor. DÖVER (2) çok sık sahada ama bugün ters bir yarış koşarsa şaşırmam. ASİL RÜZGAR (7) yarışları kötü ama işleri iyi olan bir isim. Geri kalan ikili her zaman oynadığım isimler onları da eksik etmedim şablonun geniş kısmında değerlendirdim.

2.Ayak: Daha Maidenden çıkamadı ama bu çıkamamasını taya binen aprantilere bağlıyorum bu grpla bile baş edebileceğini düşündüğüm ŞİMAL GÜNEŞİ (10) başta değerlendiriyorum. Kumda iki yarış koşup kazanan Serdümen'in kardeşi YARIMCALI (1) İstanbul'da çime çıktı kuvvetli grupla yarıştı başarılı olamadı arksından ağır çim pistte Ankara'da tabela dışı kaldı ama bu sefer Dişilere ait bu yarışta koşup kazandığı kum pistte koşacak. Yarımcali bu koşunun şanslı isimlerinden biri ama kumda yarış önlerde kabullenip sonlarda kadar direnerek gidecek LİVADİ (5) ve kum çim ayırmadan her yarış iyi koşan ALESTA (2) diğer şanslı isimler. Maiden ve Şartlı yarışı kazanan GÜLDÜRENKIZ (4) buradaki rakiplerini de geçmişti. Safkan aynı performansını tekrarlayacak formunu koruyor. İstanbul'da ki son sentetik yarışı kötü olsada AYDANKIZ (7) e dikkat diye duyumlar var. Ankara'dan MEHTAPLI GECE (6) de çok iyi koşar diye ilgilileri özellikle öneriyorlar, ikisini de sürprize yazıyorum.

3.Ayak: Bu yarışta büyük ihtimal ULTRA (3) çok şanslı olacak ama son koştuğu yarıştaki performansın abakıyor, yarışı tekrar tekrar seyrediyorum Gürsu'nun Anneden kardeşi FIRTINA VADİSİ (6) o güne göre kiloda düşmüş olarak katılacağı bu koşuda en az Ultra kadar şanslı görünüyor. İçimden başka at yazmak gelmedi ikisinden biri kazanır dedim iki atla geçtim.

4.Ayak: İstanbul'da 2200 metre çimde Sait Akson koşusunda Yamanlarbeyi arkası ikinciliği ve devamındaki GAZİ Koşusu performansını dikkate aldığımızda ALWAYS FORTH (1) kazanır görünüyor. Ben diğer rkiplerin nerdeyse bütün yarışlarına bktım son koşusunda etkili olan WIND BLAST harici bir rakip göremedim. Ben yinede riski burada alıp favori olsa da Always Forth Tek olarak yazacağım.

5.Ayak: Ankara ilk yarışında üçüncülük yapıp Kocaeli ters pist koşusunda sapan DEMDEM (2) Mehmet Akyavuz ile bu koşuda bence çok etkili bir performans gösterecek. Bu safkanın neden ilk yarışında çim koştuğunu hiç anlamamıştım, Kocaeli'ne gidişinede anlam verememiştim. Pedigri olarak tamamen kum atıdır. Koşuda birkaç seri rakibi var ama süratli yapısı ile çıkıp bir anda liderliği alır, virajı da rakiplerinin önünde dönerse beyaz bayrak ayna yarışı yapar. Bugün çok cazip durumda kimse fark etmemiş kimse oynamamış Agf de diplerde görünüyor çok güzel ciddi bir sürpriz olur, Alternatif tekimdir. İlk yarışında çimde ikincilik yapan LILY MARLEEN (7) ve yarış tecrübesi fazlalığı ile LORD BABA (3) diğer ihtimaller.

6.Ayak: Günün sürprizlerinden biri son ayakta olabilir ve bu sürprize en yakın gördüğüm isimde ROSEMARY (4) olacak. Genelde kısalarda başarılı olan safkan son uzun mesafe üçüncülüğü ile çok formda olduğunu gösterdi. Ters mesafede o başarılı yarışı yapan uygun mesafeye döndüğünde neler yapmaz dedim başa koydum. Bu koşudaki DÜNÜR (2) çok büyük favori ama bence yarış o kadar kolay geçmeyecek. QUIN ABA (8), HAKİMBABA (3), ROZA ATEŞİ (5), SEVMURAT (6) ve ŞERAHLIZI (10) benim kuponumda yer bulan isimler oldular.

ALTILIM

1.Ayak: 3.6.4.10.5.1.2.7 / 8.9
2.Ayak: 10.1.5.2.4 / 7.6
3.Ayak: 3.6    
4.Ayak: 1-ALWAYS FORTH    
5.Ayak: 2-DEMDEM / 7.3
6.Ayak: 4.2.8.3.5.6.10    

BOL ŞANSLAR

You have no rights to post comments