26.05.2019 PAZAR İSTANBUL

26.05.2019 PAZAR İSTANBUL

1.Koşu: Yarış yaşamına bu koşu ile başlayacak taylarımız ilk koşuda ilk altılının ilk ayağında buluşmuşlar. Başta tabiki tüm tayların ayakları düz bassın diyelim ve Atman'ların tayına Halis Karataş'ın binmesine dikkat çekelim. Geçen gün son anda yarışa yazdıkları için Atman'ların bir tayına Karataş binmemiş, tay Akın Sözen ile kolay kazanınca bir sürü laf çıkmıştı. Bu sefer Halis galop yapıp biniyor ve uzun süredir idmanda olan bu safkan çıkardığı derecelerle dikkatleri üzerine çeken bir isim. O yüzden DIRECTORS CUT (2) başa yazıp altılıya başlayalım.  Atmanların antrenörü Baha abinin baktığı bir başka isim olan HEMEDAN (5)'a  ise geçen yarış olduğu gibi Akın Sözen deklaresi yapılmış. Yine Karataş gösterilip Akın Sözen yarışı alıp götürebilir. Hazırlıklarının büyük bir ciddiyet içinde yürüten ve gayet iyi performanslar göstererek tamamlayan FLORIDA COAST (6) ile bu koşuyu kapatalım.

2.Koşu: Beş tayın katıldığı 3 yaşlıların Kısa Vade 6 yarışında Üç tane Kaizbert tayı var. İkisi daha geçilmemişler biri de son yarışını gayet iyi koşmuş kazanmış durumda. Bu tayların yanında Karataş'ın bindiği son yarışını çok kolay kazanmış SÜRGÜNTAY (5) biraz daha ön plana çıkabilir ama diğerleride istedikleri anda performanslarını çok daha geliştirebilecek kapasitede isimler. SİNSİÇAKAL (4), CANDARYELİ (1) ve POYRAZBEYİ (2) daha sonraki ihtimaller olarak görünüyor. Ben bir at dışarı bıraksam o gelir o yüzden kapadım geçtim ama siz yinede kuponu kurarken karar verin.

3.Koşu: Beraber koştukları son yarışlarında Uludaz arkası yarım boy farkla sıralanırken çok tatminkar performanslar göstermiş MY BILLIONARE (4) ve IMPULSIVE (1) rakiplerinin bayağı önünde görünüyorlar. İkisini yazıp geçelim, ikisinden birini tercih etsem ben Özcan der My Billionare tek yazardım. .

4.Koşu: Beleki'nin koşmayacağı bu yarışta, yüksek bir tempo olacağından son metrelerde uygun kilosu ile çok güçlü ataklar yapabilecek ALİDEV (7) ön plana çıkacak gibi görünse de diğerlerinin de kalitesi Alidev'e göre biraz daha ağır basıyor. CANGÜVEN (2), BURAKŞAH (3) ve NEDİMHAN (1) yarış içindeki konumlarını tempolarını ve taktiklerini istedikleri gibi belirler rakipleride uyutabilirlerse kazanabilecek isimler. Onun için belki önde çok gidip Nedimhanbitirecek yalnız kalacak kooşuda kimseye şans tanımayacak belkide yarış süratli gidince Burakşah yakın takip edip ayıracak Cangüven ve Alidev ne kadar sert ataklar yapsalarda yetiştiremeyecekler. Tamamen jokey performansları sonucu belirler bu dörtlü kuponda olmalı.

5.Koşu: Kısa Vade 7 Büyük Kulüp Koşusu GAZİ Koşusu öncesi safkanların Handikap Puanı yükseltmek için tercih ettikleri koşulardan biri. 2100 metrede koşulacak yarış, hem uzun mesafelerde safkanların yapablecekleri performansları göstermesi açısından önemli, hem de şu ana kadar baş atlarla mücadele edememiş, baş altı atlar arasında sivrilebilecek isimleri göstermesi açısından değerli. Katılan safkanları incelediğinizde çimde yarış kazanabilmiş 4 safkanı görüyoruz ve içlerinde halen Maiden olan bile var. Sizde koşan safkanları incelediğinizde son günlerde çıkışa geçmiş JIMINY CRICKET (5) ilginizi çekecektir. Son günlerde yükselen form grafiğine sahip safkan Orhan Meker Serbest Handikapında elde ettiği beşincilikle dikkat çekmiş arkasından aralardan çıkıp güzel bir sprint attığı Yarışseverler Koşusunda ikinci olsada, formu tavan yapmış olarak görünmüştü. Padre Padrone'ye az farklarla geçildiği Açık 3 koşuda ne yaparsa yapsın rakibi dıştan çok kuvvetli gelmiş ve kimseye şans tanımamıştı. Safkana yine Ayhan Kurşun deklaresi yapıldı ve  bu sefer o aralarda kalmayı bence yapmayacak, düzlük dönülmeden yerini almış olacak ve yerinde zamanında yapacağı ataklar ile kazanacakmış gibi görünüyor. Bu koşu iki altılı içinde risk alınacak bir koşu durumunda diyor JIMINY CRICKET Tek yazıyorum. 

6.Koşu: İki altılı içinde bu koşu 10 atın hepsini değerlendireceğimiz bir yarış olacak. Safkanları tabiki sıralayacağız ve beşer beşer ikiye ayıracağız ama bu at neden geldi deme lüksümüzün olmadığı, iyi gününde olanın rakiplerini geçebileceği bir koşu olarak bakıyorum. Hafif kiloluları ön plana çıkarıp VİKONYA (9) ve HÜMA SULTAN (7) öncelikli olarak kuponuma yazsam da jokey avantajı ile GÖRGÜNCAN (4), son yarışını İstanbul dışı olsa da kazanmış SANAY (2) ve sentetikte 11 koşu koşup 5 tane kazanmış ECLIPSE (5) diğer öncelikli şans verdiklerimdir.  

7.Koşu: Kocaeli ve Bursa yarışlarında beni utandıran, tek yazdığım her koşuda geçilecek birini bulan SINGLE CAR (7) İstanbul'a çim piste güçlü rakipler yanına gelmiş. Hayatının ilk çim yarışına çıkacak olan bu safkan Anneden kardeşlerine bakınca çimde koşmaz diye düşünülse de Annesi kendi yarış hayatında 20 kere çim pistte tabela yapmış bunlardan 5 keresinde de en önde yarışı bitirmiş bir isim olarak karşımıza çıkıyor. White Diamond çimde Kısa Vade kazanmış Grup 2 koşuda ikincilik almış gayet başarılı bir kısrak ve yavrusu çime ilk defa çıksa da koşmaz diye bir kural yok, biraz koşacağım derse bugün sürprizi yapabilir. Yine sentetik pistte üst üste üç tane kazanmış JUNO (1) nun çime ilk defa ayak basacak olması kendisi için dezavantaj değil diye düşünüyorum. ALWAYS PERFECT (2) geçen senenin sonuna doğru hayatının ilk yarışını çim pistte kazanmıştı. Sezon bitti sentetikte devam etti ama bugün bu Victory Gallop yavrusu çimde iyi bir performans sergileyecek. SENSİZİM (6) Karataş binmeye devam edince favori çıkacaktır. Uzun sentetk yarışlarda denendi tabelalar yaptı ama çimde bir yarış koşup üçüncü olmuştu. Bugünde tabela içinde olur ama yeri neresidir kestirmek zor. En iyisi yazayım dedim eksik bırakmadım. YUNUSELİ RÜZGARI (8) devamlı aklımda koşuda sürprizi yapabilecek isimlerden biri olacak gibi gözüme batıp duruyor. Bu tip safkanları yazmaz isem çok rahatsız oluyorum ve ben yazmazsam özellikle kazanıyorlar o yüzden ufak bir dokunuş yapıp ekledim..

8.Koşu: İlk defa koşacak tayların ikinci grubu ve bu grupta rakiplerine oranla çok daha hazır bir isim var. Kurtel ekürisinin safkanı olan GOLD COUST (1) uzun zamandır gerçekleştirdiği çalışmalarında hazır görünüyordu, ekürileri ile beraber çalışıp çıkardığı dereceler ile dikkat çekiyordu. Eküriler beraber çalışırken bu safkan idmanda mücadeleci ve hırslı görüntü çizip kendi ekürilerine hakim olmayı başarmış bir isimdi. Bugün 1000 metrelik sentetik pist yarışında süratli yapısını sahaya yansıtıp kazanacak diye düşündüm, bugün ikinci altılıyı iki tekli oluşturdum. .

9.Koşu: Son ayağa kadar iki tekli ve fazla da kalabalık olmadan geldik diyebiliriz. Son ayakta koşacak taylar birbirine eşit ve çok isme şans vereceğiz ama yine koşuyu iki gruba böldük başta bir grubu sonrasında diğerlerini değerlendireceğiz. Kupon kurgunuza göre siz dilediğiniz kadar yazın ama ilk başta İstanbul, Kocaeli derken izmir'e gidip orada da ikinci olan BU (6) ya bir çarpı atın. Kazandırmayınca üzülüyoruz her yarış başa yazıyorum ikinci kalıyor ama bu sefer şanssızlık sona erebilir. Orijin olarak çimde çok daha iyi koşmasını beklediğim BEYAZ ADAM (8) verdiği 84 günlük arada yapmış olduğu çalışmalar ile dikkat çekenlerden. Opononi'nin yavrusu olan safkan Annesi kadar çimde koşarsa, İdman pistinin yıldızı olarak, kısa kısa çalıştığı için nefes yönünden etkilenmez ise bugün son ayağın sürprizini yapabilir. Son yarışlarında dördüncülükler alan, sık koşan ama iyi koşan DALOĞLU (4) için çok iddialı sözler duyuyorum. Seyrettim dördüncü olmuş ama startta kalmasına rağmen gayet iyi koşmuş. Bugün handikapı kilo almış olması. Buna rağmen yarışın şanslılarından olur. ŞİMŞEKKRAL (1) çimde elde ettiği tabelalar ile şanslı görünürken kilosunun 61 e çıkması safkanı etkileyecektir. Ahmet Çelik faktörü BAHATTİN (3) e biraz daha iyi performans çıkartır, safkan bugün özlediği biirinciliğe ulaşabilir, en sonunda kazanabilir. DERİNDENİZ (7) sessiz ve derinden gidiyor, bugün iyi hazırlandı eküride son yarışlarda çok formda, bugün Hişman ile bir birincilik daha gelebilir. Şenocaklı ekürisi Hişman'ın bindiği Star Dancer, Cabbarreis ve Bodrum Kalesi ile kazanmıştı bugün bu eküri dörtleyebilir. YOLKIRAN (5), ZEKİDAYI (2) ve  YURTYAPAN (10) ise geniş kuponların atları olsun.

İSTANBUL 1. ALTILI
1.Ayak: 2.5.6 
2.Ayak: 5.4.1.2.3
3.Ayak: 4.1
4.Ayak: 7.2.3.1
5.Ayak: 5-JIMINY CRICKET 
6.Ayak: 9.7.4.2.5.
1.3.6.8.10

 

İSTANBUL 2. ALTILI
1.Ayak: 7.2.3.1
2.Ayak: 5-JIMINY CRICKET 
3.Ayak:
9.7.4.2.5.1.3.6.8.10
4.Ayak: 7.1.2.6.8
5.Ayak: 1-GOLD COUST 
6.Ayak: 6.8.4.1.3.7
  /  5.2.10

BOL ŞANSLAR

 

 


Kuponlarımız ile ilgili açıklamalar
1-Altılı Kuponlarımızı standart bir miktar civarında tutmak istiyoruz.
2-Kendimizin oynamayacağı kurguları kesinlikle paylaşmıyoruz. 
3-Ufaklı  büyüklü azaltmalar yapabileceğiniz şekilde şablonlar yayınlıyoruz
4-Bizim tahminlerimizi kendi çalışmalarınızla birleştirmenizi tavsiye ediyoruz.
5-Kurgularımızı tamamen büyük ikramiye kazanmak üstüne odaklanarak hazırlıyoruz.
6-Kurguların hiç bir zaman tutma garantisi yoktur, aynısı oynanması tavsiye edilmez.
Kendi şansınızı yaratmanız, kendi kurgunuzu yapmanız tavsiye edilir.

Gerisi size kalmış....