01.05.2019 ÇARŞAMBA İSTANBUL

01.05.2019 ÇARŞAMBA İSTANBUL

1.Koşu: Hayatının ilk koşusunda Ercan Çankaya idaresinde 0,39 AGF ile koştuğunda bizim kuponumuzda mevcut olan PRENSES MONTANA (8) son günlerde bizim yazdığımız sürprizlerin, tabela yapıp kazanamama, alışkanlığına uydu, ikinci oldu ve bugün Hişman Çiizk ile favori olarak karşımızda. Pek işe yaramaz her kuponda olur ama yinede ilk sıraya koyalım. Öncelikli rakip yarış hayatının ilk koşusunda yüksek tempoda kaçan ama sonlara doğru hızını yitirip güçlü rakibinin presinden bunalınca bincisinin enseye bastığı DUMAN (1) olur. Bugün safkana ilave kapalı gözlük ve dilbağı yaptılar, bu haftaki işleri de saatçi arkadaşlarca beğenilmiş. Katalardan hepsi koşarmı bilmem ama Mehmet kaya'nın GÖKTEKİNOĞLU (3) tercihi önemli. İlk yarışından ikincilik çıkaran safkan bugün kazanabilir. Son olarak ekürileri ile birlikte EĞİL MİRİ (2) ekledim. Bu safkanıda saatçi arkadaşlar çok beğeniyor, üç eküri koşacak gibiler yazmakta fayda var.

2.Koşu: İstanbul iç pistinde gayet düzenli işlerle bu koşuya hazırlanmış olan SALAZAR (3) verdiği aradan sonra gördüğü yarışında güçlü rakipler yanında tatminkar koşmuş arkasından Bursa'ya gidip ters pistte yarışında adapte olamamış, ters ayak üstünde kalmış, virajları dönerken rahatsız olmuş kendini yarışa verememişti. Bugün formu daha da artan safkan uygun rakipler yanında düzlüğ kolay tempoda döner fazlada aralarda kalmaz ise güçlü ataklarıyla koşuyu lehine çevirebilir. İkidir kazanan JUNO (2) en ciddi rakip durumunda olur. Maidenden çıktı, Handikap 15 kazandı, 1500 de 2000 de mesafe ayırmadan birincilikler aldı bugün seriyi devam çalışacak ve Salazar'a en ciddi rakip olacak. Bu koşuda KING IMAGE (5) herkes veriyor ama bu safkan kaba kumda Kocaeli'de iyi koştu, İstanbul çalışmalarını bile iç pistte yapıyor. Sentetikte nasıl koşar ilk yarışı pek ölçü alınacak gibi değil dileyen değerlendirebilir ama bu atı yazacaklar sentetikte iyi koşmuş WORLD FAST (1) ile birlikte değerlendirsin.

3.Koşu: Kaizbert yavrusu SÜLÜNBİKE (4) ilke yarışında ekürisi ile beraber koşmuş, yarışa pek adapte olamamış ve sekizinci kalmıştı. beraber koştuğu ekürisi Sinsiçakal devamında iki gün önce koştu Fıratkentli arkası ikincilik yaptı. Sülünbike'de bu yarış öncesi çalışmalarını hızlandırıp, formunu daha da yükseltip, kazandığı tecrübe ile birincilik için saldıracak. Yine hayatının ilk yarışında süratli stili ile hemen öne düşen GİZEMNAZ (7) ın son virajdan sonra yakalanmasına rağmen mücadeleden kopmaması gayet güzeldi. Dokuz safkanın 5 tanesi Kaya soyadı taşıyor ve Mehmet Kaya'da yine kendi atını tercih etmiş durumda. O yüzden bu ikiliyi özellikle başta yazacağız ama ilk yarışı olmasına rağmen Anneden kardeşi Budunalp gibi güzel bir yarış hayatı olabilecek ENDERUN (2) ile Bursa'da hazırlanıp İstanbul tercihleyen ve Bursa'daki arkadaşların kazanır dedikleri MİR ESAT (3) geniş kupon yapanlarca değerlendirilebilir.

4.Koşu: Tam SİNGAPUR (1) un istediği gibi bir koşu olacak, çıkışla birlikte safkan liderliği alacak, tempoyu koyacak, virajı döndükten sonra biraz da farkı açıp kim gelirse gelsin direnip kazanacak. Bu senaryo işleyebilir Singapur bu anlattığımız şekilde koşup 2100 metrede beyaz bayrak ayna yarışı yapıp kazanabilir. Fakat biri çıkıp üstüne giderse onu bozarsa işler karışır, Kurtel ekürilerinden biri kendini feda ederse o zaman çok ismin şansı olabilir.  Bu ikinci senaryoda son koşuları kötü görünse de Dil Bağı takısı ile bu uzun mesafede ve çimde daha iyi koşabilecek GÖRÜKLE (3)  öncelikli rakip olarak ortaya çıkıyor. Safkan düzlükte arttıracağı ataklarıyla koşuyu lehine çevirebilir. Yine ekürilerden MELİHEFE (2), ilk defa çime çıkacak olan ama kan hattı bu pisti iyi koşabileceğini gösteren BEKİR (4), Angora yavrusu uzun çimde çok koşabilecek AYDEMİRBEY (6) ve Adana Urfa derken kendini İstanbul'da bulan GÜRLEYENHAN (7) diğer ihtimallerdir.

5.Koşu: POWER LOVE (8) iki altılı içinde güvendiğim tekim olacak. Bu safkan Ekim ayında katıldığı Kısa Vade 21 koşudan sonra uzunca bir süre dinlenmeye çekilmiş ama çalışmalardan geri kalmamıştı. Bu sene Mart ayı sonunda Adana’da bir yarış görerek dönüş yapan bu safkan arkasından İstanbul'a geldi ve 19 Nisan'da erken yürüdüğü koşuda, jokeyinin beceriksiz binişi nedeniyle  kazanabileceği koşuyu kaybetti. Bugün üzerinde biz pek hayırlı gelmese de kendisini daha iyi tanıyan ve 6 koşuda safkana binip 5 tanesinde ilk üçte yer bulmuş Halis Karataş olacak. Arkada uykuya yatıp öndekileri kaçırmaz ise son metrelerde güçlü ataklarıyla koşuyu kazanmasını bekliyorum.

6.Koşu: İlk altılı için son ayakta benim başa yazdığım, çok tuttuğum ASLAN KOÇUM (2) ve PROXY (7) den biri kazanıp altılı ikramiyesini biraz yükseltebilir. Yoksa AFTER FOREVER (6), CANGUVEN (5) ve MAKAMBO (4) ön plana çıkarılmış ve bunu hakkeden isimler, üçü de en az diğer iki isim kadar şanslı durumdaki bunlara yer varsa MISTER BOND (9) da ekleyip hepsini de kuponda bulundurmak gerek.

7.Koşu: KAZDAĞI (2) çıkar liderliği alır diğerleri beklerken istediği tempoyu koyar kazanır demek mümkün. 1600metre safkan için ideal ve son yarışında son metrelerde mücadele gücü en yüksek seviyede göründü, daha önceki yarışlarında olmadığı kadar iyi bir koşu yaptı. Belki biraz BABAARİF (3) safkanı sıkıştırıp önde temponun artması için üstüne gider ama oda kazanmak istiyorsa beklemek ve Kazdağı'nın üstüne gitmemek zorunda olduğunu bildiğinden pek ısrarcı olmaz. Bence ısrarcı olmaz ama intihar girişiminde bulunup ne ben ne Kazdağı derse o zamanda REİSOĞLU (5), DALİCİM (1) ve CANKURTBEY (4) devreye girecek isimler olurlar. Tek yazana KAZDAĞI önerim olabilir, çok at yazan doldursun.

8.Koşu: TJK'nın lütfedip koyduğu YARIŞSEVERLER Koşusunda yakın zamanda el değiştiren KING OF TATVAN (6) bende ön plana çıkıyor. Bu sene sentetik bir yarışla pistelere geri dönen, onda da başarılı olan bu safkan Ankara’da uzun düzlükte yaptığı etkili sprintleri ile hatırımızda. Bugün sahaya tam gücünü yansıtacak ve etkili bir performans sergileyecek ama İstanbul çimnde ıslak pistte geçen sene bir üçüncülük yapmış o yarış pek umut vermemişti. Bugün pistin kuruması yarış görmesi daha iyi duruma gelmesi hepsi lehine gözükse de tek yazmaya elim gitmedi. Uzun aradan sonra yarış gören PADRE PADRONE (9) için o yarış bugün olmasa da bir sonrakinde demiştim, aynı düşüncedeyim safkanın bugün çok daha iyi koşmasını bekliyorum. 192 günlük aradan sonra sahaya gelecek LONG RUNNER (7) daha geçilmemiş olsa da bu ikiliden sonra değerlendirmeye alacağım isim olup bri at daha yazayım diyenler varsa önerim JIMINY CRICKET (5) olacaktır.

9.Koşu: Son ayağa kadar geldik, gelirken yazdıklarıma bakıyorum çok uçuk bir at yok hani altılı plase plase gelirse tatmin edici bir şey verir ama araya 2-3 favori takılırsa simitçi altılısına da dönebilir. O yüzden üç tekli (Singapur - Power Love - Kazdağı) ufaltılmış haliyle son ayağa kadar gelirseniz bu ayağı doldurabilirsiniz. Genelde son ayaklar cazip atlar gelmeye başladı bakıyorum altılılar son ayaklardan cazip oluyor parayı sonda yapıyor. Ben yinede gözüken favorileri yıkıp yıkıp plase isimlerle sona kadar geliriz diye düşünerek son ayağı azalttım üç safkana düşürdüm. Öncelikle de son yarışı bugünküne göre çok farklı rakiplerle koşmuş ve başarısız olsa da pek değerlendirmeye almadığım PEXUSS (11) başa koydum. Bugünde binen Hişman Çizik ile koştuğu ve bariyer dibini tutup dördüncü kaldığı koşudaki performansı kadar koşarsa Dişilere ait bu koşuda safkanı oldukça şanslı görüyorum. Ben sona kadar geleyim, Power Love'da yıkarım diyenler için alternatif tek adayı bile olabilecek kadar şanslı gördüğüm bu safkanın yanına ana kuponumuzda VİKONYA (2) ve ATLIGÜL (12) ilavesi yaptım. Dediğim gibi baştaki ayakları az atla geçer veya çok tekli bir oyun yaparsanız buradaki sıralamam 11-2-12-13-3-8-1-7-4 şeklindedir.

1.İSTANBUL ALTILI
1.Ayak:
8.1.3.2
2.Ayak: 3.2
3.Ayak: 4.7
/ 2.3
4.Ayak: 1
/3.2.4.6.7
5.Ayak: 8-POWER LOVE
6.Ayak:
2.7.6.5.4.9

2.İSTANBUL ALTILI
1.Ayak: 1/3.2.4.6.7
2.Ayak: 8-POWER LOVE
3.Ayak:
2.7.6.5.4.9
4.Ayak: 2
/3.5.1.4
5.Ayak: 6.9.7
  
6.Ayak: 11-PEXUSS
 /  2.12

BOL ŞANSLAR

 


Kuponlarımız ile ilgili açıklamalar
1-Altılı Kuponlarımızı standart bir miktar civarında tutmak istiyoruz.
2-Kendimizin oynamayacağı kurguları kesinlikle paylaşmıyoruz. 
3-Ufaklı  büyüklü azaltmalar yapabileceğiniz şekilde şablonlar yayınlıyoruz
4-Bizim tahminlerimizi kendi çalışmalarınızla birleştirmenizi tavsiye ediyoruz.
5-Kurgularımızı tamamen büyük ikramiye kazanmak üstüne odaklanarak hazırlıyoruz.
6-Kurguların hiç bir zaman tutma garantisi yoktur, aynısı oynanması tavsiye edilmez.
Kendi şansınızı yaratmanız, kendi kurgunuzu yapmanız tavsiye edilir.

Gerisi size kalmış....

Yorumlar  

#3 Ufuk 04-05-2019 03:57
İkinizi de tebrik ediyorum.. Ters kurgu bu ara daha çok başarılı oluyor :)
#2 derinden 02-05-2019 13:44
Ufuk abicim bende son ayağa getirdim senin alternatif kurguları deniyorum yne denedim buldum sende şans yok abi yoksa bunlar seni okuyan isimler için çocuk oyuncağı olur kurguda beceremiyorsun bu ara ama büyük bulucan ben biliyorum Tebrikler
#1 İbrahim Oniki 02-05-2019 11:19
Bu altılıyı ben buldum Ufuk Bey Tesekkurler son ayağa getirince hiçzor olmadı zaten azar ata geçilebilecek bri kurguydu bence çok güzelde bir ikramiye verdi
Sondaki tek için Teberikler

You have no rights to post comments