13.09.2017 ÇARŞAMBA İSTANBUL / ALTILI ve YEDİLİ TUTTU

13.09.2017 ÇARŞAMBA İSTANBUL

Bu sitedeki üye profilini çok iyi biliyorum ve kimin ne zaman ne için siteye üye olduğunu da kestiriyorum. Artık ezberlediğim için herkesi, başkasının yerine üye olanları da görüyorum, bir üyeliği iki üç kişinin takip ettiğini de sistemden çözüyorum, bazıları ile  hissederek anlaşıyoruz bile diyebilirim. Yeni üyeler belki daha pek konuşmamışlardır benimle, ortak nokta yakalamamışlardır ama fazla açılmak ve reklam yapmak, burayı çok üye ile doldurmak bana mantıklı gelmiyor. Gelen üyelere de hayır demiyoruz ama daha içimizde kalan tahminler olsun, yazdıklarımız pek dağılsın istemiyoruz. Mümkün olduğunca ketum olun saklayın, dağıtmayın, ikramiye yakaladığımıza değsin istiyoruz. Hedef her zaman büyük ikramiye olmalı, kazanınca işe yaramalı.

1.Koşu: Hayatının ilk koşusunda çimde fazlaca üzülmeyen daha sonra çıktığı sentetik pistte dördüncü kalırken hiçte kötü performans sergilemeyen FERHAL (4) ilk sıraya taşıdığım isim olup bugün Gökhan Gökçe ile aynı yarışını yapar hatta biraz daha kendini yukarı taşırsa ciddi şanslı olacak. Bugün koşu hayatına başlayacak olan, fakat uzun süredir pistlerde hazırlıklar yapan Turbo'nun güzel yavrularından biri olan VARGAS (10) bu yarış itibarı ile takipte kalmamız gereken isimdir. Montego'nun Ana Baba bir kardeşi olan safkan Nisan ayı sonlarından beri galop yapıyor Haziran'da kısa süre bıraktı sonra yeniden düzene girdi ve bugün starttan düzgün çıksın kazanma ihtimali var. İlk yarışında çimde dördüncü olan DOMATES GÜZELİ (2) ve yine çim performansı hiç kötü olmayan ama zor kazanacak gibi görünen ERPINARLI (3) da kuponlarda olmalı.

2.Koşu: Özellikle daha yarış kazanmamış tayların sık koşmasına, bir üst rakiplerle mücadelelerine, gereksiz koşulara yazılmalarına ve tayken çok yıpratılmalarına karşıyım. At sahibi de atını her zaman en iyi olarak gördüğünden ona da saygı gösteriyorum ama adım adım gitse kesin daha iyisini elde edecek, gaza geliyor, kestiremiyor. FERFORJE (2) de bu işe gönlünü vermiş, ben bildim bileli sahada olan sevgili Doktor Yavuz Beyin tayı.  Bu tayın Babası ile de zamanında çok hatırı sayılır bir altılı bulduğumu da söyliyeyim, 2009 da Özcan Yıldırım ile son ayakta sürpriz yaparak kazanmıştı, ciddi bir ikramiye almıştık. Anneden de hep iyi koşan kardeşleri oldu, bu yüzden son 4 Şart yarışını görmezden gelip, safkanı ilk sıraya aldım. Yalnız rakipleri de var ve beraber değerlendirmek lazım. Atmanların atı Karataş'ın özel tercihi, işlerinde çok farklılaştığı gözlemlenen LADY STONEHEART (3)ve ekürilerden derece çalışmalarında dikkat çeken Ayhan Kurşun'lu ŞEYŞELLER (7) öncelikli rakipler. Bu üçlü ile geçebilirsiniz ama sürpriz kim derseniz, çok etkisiz kalan aprantisi ile son yarışını dördüncü bitirip bugün yine anlamadığım şekilde aynı aprantiye teslim edilen DONG FENG (8) ve kıpır kıpır bir isim olan her an sürpriz yapabilecek GÜLMELEK (9) yerimiz genişse değerlendirelim.

3.Koşu: TOPANGA (4) mı NAKİT (3) mi yoksa ikisi de mi yoksa üçüncü biri ilavemi ? Soru zor, cevabı da kolay değil... Baba Dr. Fong ülkemizde çok başarılı yavrular vermemiş olsa da kapalı kutu. Anne Pergola ise Tonya gibi 1.2 milyon kazanca ulaşmış bir yavru vermiş. Diğer sorunsuz yavrularda kazanmayı becermiş. Topanga'da tek sentetik yarışından birincilikle ayrılmış hem de Kısa Vade 7 kazanmış. Son Grup 2 yarışında Özcan binmiş, kötü koşunca Dil Bağı deneyelim denmiş, bu yarış takmışlar. Nakit ise tamamen yabancı orijin ve Kahraman ekürisinin  ithal safkanlarından biri. Özcan Yıldırım iki yarışında da binmiş ikisinde de favori koşmuş ikincilik ve birinciliği tatminkar. Bugün üzerinde Karataş var, ibre Topanga da biraz daha ağır basıyor olsa da şanslar bence 49-51 kim önde belli değil. Ben ayırsam birini yazsam kesin öbürü gelir diyor ikisini beraber yazıyorum.

1.Ayak: AMANKAYA (3) ikiliyi bozmayarak gidiyor ve seri güzel ama altılılar için hep tehlike. Tek yazarız ikinci olur arkasından yazmayız gider Mavidalga'yı geçer kazanır bizi yine yatırır. Erkek gibi at, mücadeleci, karakterli, güçlü, kuvvetli ama Kilo 61 ve yarıştaki tek dişi safkan. O yüzden uzunda her zaman oynadığım son iki yarışı da oldukça iyi görünen KARAYÜREK (1), son yarışında tek yazdığım, o yarış geri geri koşan, eski halini mumla aradığımız ama yazmazsak olmaz dediğim DERHADIR (4) ve çimde her zaman etkili yarışlar yapabilen Karataş'lı GÖLCÜK ASLANI (7) kuponda olsun.

2.Ayak: Günün bir başka Maiden yarışı. NAZO SULTAN (8) a ilk yarışından itibaren seri bir stil kazandırmak istediler ama o bunu istemedi öne düşmek ona ters geldi, İlk yarışındaki üçüncülük rakip olmadığından oldu, sonrasında ise Özcan enseye bastı en geri geldi. Çim pistte yapmış olduğu son yarışında ise Gökhan Yıldız bindi öne gelir gibi yapıp daha süratli çıkan rakiplerin arkasına yattı, sonlarda geleyim dedi onda da çok fark kapamamış olsa da kendini geliştiriyor göründü, umut vadeden bir görüntü çizdi. Bugün öne düşer orada kalırsa direnebilir, biraz daha kendini geliştirmiş görünüyor, Dilbağı'da takılmış muhtemelen daha iyi koşacaktır, kuponlara başta yazmak gerekir. Kocaeli kumundaki dört yarışından sonra İstanbul'a gelen çimde daha iyi koşabilecek orijine sahip  SON SÜRAT (11) ve tek yarış görüp dördüncü olan muhtemelen sorşin çıkarıp geri alınan, bu yarışa ciddi hazırlanan ATLIGÜL (3) rakipler olup bu üç isim ayrımsız değerlendirilmeli yer varsa Kaya atlarına aprantiler yazılırken Mehmet kaya tercihi ile KIZIM MELTEM (7) kuponlarda yer bulmalıdır.

3.Ayak: Dileyenlerin bu ayapı tek olarak geçebileceğini ve KHAN OF GHOST (2) üzerine yoğunlaşabileceğini düşünüyorum. Son yarışlarında kalitesini gösteren, Maiden kazandıktan sonra 4 Şart ve Kısa Vade de birincilikler alan bu safkan arada Grup yarışta başarısız ama o yarış Sait Akson koşusu olduğu için bu koşuya hiç ölçü değil. Stiline uygun jokeyi Gökhan Kocakaya ile bugün tek olarak değerlendirilebilecek bu ismin yanına at yazacaksanız çok ters koşabilecek diye duyduğum, çok sürpriz gözüken ama burada olmasa bile uygun yarışta takip edeceğimiz HOTSTREAK (8) ve kilo ağır olsa da kalitesi kapasitesi yeterli MORTODELA (1) yazılabilir.

4.Ayak: Grup 2 Akbatur Koşusunda Gülerce ekürisinin en iyi tayı DİLİRAN (3) son rup yarışını kazanmış olsa da bugün en ciddi sınavına çıkıyor. Önde tempo verip kimseyi dikkate almadan kaçıp giden bu safkan Maiden ve Grup yarışları uzak kazandıktan sonra sentetik pistte yarışacak. İlk çim yarışında pek dikkat çekmese de devamında iki kum yarışı parlak olunca tabiki favori. Yarışın sürati nasıl olacak önde YELTAY (9) bu safkanı bozacak veya peşinemi yatacak orası yarışta belli olacak. Ama ne olursa olsun bu ikili Selim Kaya ve Gülerce dostluğundan da kaynaklanan nedenlerle önde birbirlerini bitirircesine bir tempoya girmezler. Yarış çok yüksek tempolara çıkmayınca da arkadan gelip başarılı olacak isimlerin şansı biraz daha azalır. Ben önde gidecek bu ikiliden birinin kazanacağını düşünüyor DİLİRAN Alternatif tek adayı olarak öneriyorsam da ikisini de yazanlara hayır demem. Üçncü bir at kendini feda eder çok yüksek tempo yapar, Diliran ve Yeltay ona uyar yarış çok süratlenir derseniz ALTEPE (1) ve TALİPHAN (8) ilavesini de yapabilrisiniz.

5.Ayak: Günün son Maiden yarışında ISLAH (4) ve ekürisi % 70 Agf'yi görmüş isimler. Safkanların kazanması yaptıkları performanslara baktığımızda normal gibi görünüyor. Islah Maiden ama neler koşmuş en son Kısa VAde denenmiş ve başarısız olmuş ama ondan önce 4 Şart üçüncülüğü de var. Gümbür Gümbür'ün Anne Baba bir kardeşi olması bu favorilikte de etken ama safkanın orijinine yakışan koşular yaptığını da pek söyleyemeyeceğim. Bugün Dilbağı ilavesini de görüp başa mecburen koydum ama cazip aradığımdan yanına zor at olmasına rağmen Uğur Polat'ın üstesinden geleceğine inandığım, şifreyi çözerse çok koşacağını bildiğimden GÖRÜNMEZ (2) mutlaka yazacağım. Dileyen varsa tuttuklarını ilave etsin.

6.Ayak: Son koşuda sürpriz arayalım cazip at bekleyelim düşüncesindeyim. Zaten performanslar birbirine yakın ve Agf tablosuda herkesin burada çok at yazdığını gösteriyor. Benim sıralamam cazip olabilir bakın kafanıza yatan şekilde son ayağı oluşturun.

2.ALTILIM:

1.Ayak: 3.1.4.7
2.Ayak: 8.11.3.7

3.Ayak: 2-KHAN OF GHOST

4.Ayak: 3-DİLİRAN

5.Ayak: 4.2

6.Ayak: 13.11.6.3.1.2.4.5.8.9.7

YEDİLİ GANYAN/PLASE:
1.Ayak: 4.3 
2.Ayak: 3.1.4.7

3.Ayak: 8.11.3.7

4.Ayak: 2-KHAN OF GHOST
5.Ayak: 3-DİLİRAN

6.Ayak: 4.2

7.Ayak:
13.11.6.3.1.2.4.5.8.9.7

BOL ŞANSLAR

 

Kuponlarımız ile ilgili açıklamalar
1- Altılı Kuponlarımızı hep belli bir miktar civarında makul seviyede tutmak istiyoruz.
2- Büyük miktarlarda, 250-300 TL bandında çok büyük kuponlar vermiyoruz.
3- Kendimizin oynamayacağı kurguları kesinlikle paylaşmıyoruz.

4- Ufaklı büyüklü azaltmalar yapabileceğiniz şekilde şablonlar yayınlıyoruz.
5- Bizim tahminlerimizden esinlenip kendi kurgunuzu yapmanızı tavsiye ediyoruz.
6- Kurgularımızı tamamen büyük ikramiye kazanmak üstüne odaklanarak hazırlıyoruz.

You have no rights to post comments