23.07.2017 PAZAR İSTANBUL / ALTILI TUTTU

23.07.2017 PAZAR İSTANBUL

ilk koşuda 5 gün önce Kocaeli'de 2 Şart koşan ve starttan normal çıksa kazanması içten bile olmayan GÜNEYDOĞULU (5) startta 6 boy kalınca bütün şansını kaybetmişti. Bu kadar handikapa rağmen o yarış üçüncülüğü alan safkan 5 günlük arada formundan bir şey kaybetmemiştir ama bugünde startta kalırmı veya o yarış bu yarışı etkilermi, sentetikte nasıl koşar soru işaretleri çok fazla. Çok güvendiğimiz ama bir tülü beklenen gibi koşmayan TUĞALP (9) bugünde kuponumda deneyeceğim tutulmuyorken yazacağım bir isim. GÖRÜNMEZ (10) Turbo'nun iyi ama kazanamayan yavrularından. Zor bir at ve binci seçiyor. Akın Sözen dün ilk koşudan sonra rapor aldı binmedi bugün biner iyi anlaşılarsa kazanabilir. Yine GARZAN ATEŞİ (3), MİRACIM (7) da ilk yarışlarını iyi koşmuş isimler olarak düşünülmeliler. OLTACI (8) tecrübesi ile kuponda olmalı.

İkinci koşuda senetikte çok koşan KORİK (2) ve takip atımız TURANHAN (5) ilk iki sıraya taşıdığım isimler. Bursa'ya gidip 62,5 kilo ile katıldığı koşuda üçüncü olan, formunu yükselten kendini gösteren, bugün Deniz Yıldız ile şansını deneyecek SIRA DAĞLAR (4) bu ikiliden sonra şanslı olabilecek isim. OĞLUM BARAN (3) çok favori çıkmış ve bende pencere kalıyor onuda kapayalım oradan kaybetmeyelim diyorum ve son dakika çok iyi koşacağı bilgisini aldığım AK FETİH (9) ilavesi ile 2-5-4-3-9 yazıp beş isimle geçiyorum.

Üçüncü koşu da hazırlıkları iyi olan ama yarışta varlık gösteremeyen AĞAÇELİK (6) yine başa taşıyacağım. SİNEPS (5) in etkili yarış performansları, geçen sene yarış yaşamına çok iyi başlayan, kalitesi tartışılmaz NAÇAL (2) ın gördüğü yarışlardan sonra artan formu dikkat çekici. DOYOUN HEARTED (4) yarış görüp arkasına kazandı ki bence bugün ne yapacağını kestirmek zor, tam bir kapalı kutu. Bu koşuda dört at oldu azaltamadım.

Dördüncü koşu yedili ganyan ayağında KEVSERHANIM (3) kazanır tutuyorum. 1200 çimde 1.12.82 ile ikinci kalan safkan o yarışa göre 4 kilo aşağı koşuyorki derece 1.12 nin başlarına gelir. Rakip görünen Busekızı 1.12.65 ile kazanmıştı ve o yarışa göre 4 kilo fazla koşacak ki oda aynı dereceyi hayatta yapamaz. Kevserhanım çimde çok farklı koşuyor, zaten kardeşlerinin de hepsi çimciydi, bugün biraz daha üzerine koyar ve kazanır diyorum.

1.Ayak: İlk ayakta çok atın şansı var... Takip atlarımız ve uzun süredir getiremediklerimizde var. KEPES STORM (3) son yarışında resmen katledilmişti, Zülfükar çok kötü binmişti ki bugün Furkan ile son yarışının acısını alabilir. Safkanın tek handikapı 60 kilo olması. 57 kilo üstü birinciliği olmayan bu safkan uygun grupta yine ilk sırada değerlendireceğim ama uygun kilolulardan SEA PEARL (9) için mesafe çok uygun. KÜLÜNKSULTAN (1) starta kaldığı yarışta ikinci olmuştu bu sefer daha etkili koşabilir. ALLSHANTI (2) bir ileri bri geri yapıyor mesafe ve rakipler uygun şansı var. EL SUENA (8)'nın ise beklentilerimizin altında kaldığı yarışları unutturabilecek çalışmaları var.  KUPA ASI (5) kovalanmazsa bitirebilecek bir isim. Yarışın temposu nasıl gider bilemiyorum o yüzden GÖLALAN (4) ile koşuyu kapatalım artık yerimiz kalmadı.

2.Ayak: Grup 1 Niğbolu koşusunda, Ertemiz'in kazandığı İstiklal Savaşı koşusunun rövanşındayız. Bu koşuya katılacak 10 safkandan 9 tanesi o koşuda start almıştı, aralarına yeni olarak Transit katıldı. Ben o yarışa ne yazmışım diye açtım baktım... O gün "Günün en önemli koşularından biri olan Grup 1 İSTİKLAL SAVAŞI Koşusunda STORM GIRL'ün kazanmasını bekliyorum. Son üç yarışını 1600 metrelerde kafa burun baş rakiplerini geçerek kazanan safkan Selim Kaya ile anlaşmasını bugün 2100 metrede de gösterecek bu sefer öyle az farkla değil bence heyecan yaptırmadan koşuyu ilk sırada bitirecek. Bu yarıştaki safkanların 1900 ve üzeri çim pist yarışları yok fakat Saadın Gücü'de 1600 üzeri koşmadı ama benim gözümde çok koşacak ve bugün kazanacak durumda. Ben bu safkanı yıkarsam SAADIN GÜCÜ yanına yazarım" demişim. Saadın Gücü o gün kazanacağı yarışı pisti ortalayarak kaybetmiş, Storm Girl beklentimin altında koşmuş beşinci kalmış ve Ertemiz bariyerden harika bir sprint ile kazanmış. Bugün ben SAADIN GÜCÜ (8) ilk sıraya taşıyıp, STORM GIRL (10) rakip yazacağım ama bu ikilinin yanına o gün kazanan ERTEMİZ (5) ile son yarışında çok beğendiğim yarışın dördüncüsü MADRABAZ (7) ekleyeceğim.

3.Ayak: FLY BY ME (2), VICTORY IS OURS (7) ve OĞLUM BERAT (3) üçlüsünün benim tahmine göre koştuğunu takip edenler az çok bilirler. Birini dışarıda bıraksam o gelir, birini tek yazsam diğer ikisinden biri kazanır, üçünü de yazsam en favorisi kimse o gelir. Bugün bu üçlüye ABBAS YOLCU (5) PERSHING (8) ilavesi mecburen yapacağız. Abbas yolcu son yarışında kazanırken bu üçlüden kisini geçmişti. Pershing çok geç kaldığı GAZİ koşusundan sonra yarışın süratlenecek olması safkana yarayacak ve üç yaşında olmasına rağmen bugün kazanabilecek durumda.

4.Ayak:
Yarış yaşamına başladığı ilk iki koşusunda aldığı ikincilikler DİNÇGÖR (2) ü ön plana çıkarıyor. 2 Temmuz'da Şartlı 1 koşan ve Şenalp'in yarım boy gerisinde ikinci olan safkan, arkasından Arısan arkası ikincilik yaparken çok iyi bir performans ortaya koymuş, derecesini aşağıya çekmişti. Fazla sıkıştırılmadan galoplarını yapan ve tatlı işlerle hazırlanan safkanın Özcan Yıldırım tercihi ve artan yarış tecrübesi ile bugün Maiden'e veda edeceğini düşünüyorum. .

5.Ayak: Uzun süredir yarış kazanma başarısı gösteremese de gördüğü yarışlar sonrası artık kazanabilecek kıvama geldiğini düşündüğüm ZEALOUS LINE (6)'ın yarışı hedef yaptığı Ahmet Çelik deklaresinden belli. Son yarışında apranti ile koşmuş bu safkan ikinci olmuş ama  özellikle bir önceki startındaki 5. ciliğinde fotoya taraklama çok diri girerken beğenilmişti. KKTC adına düzenlenmiş bu anlamlı koşuda yine son yarışında çok olumlu sinyaller veren SON OF LEGEND (5) ile birlikte ilk etapta kuponlarda olmalıdır. Bugün için çok daha lehine olacağını düşündüğüm 300 metre daha kısalan mesafede BIG BROWN (1) da şanslı diyor bu koşuyuda üç safkanla geçiyorum..

6.Ayak: Son ayakta ise  başa HELİNTAY (11) yazacağım. Bir türlü kazanamayan safkana ilgilileri o kadar çok güveniyorlar ki her yarış haberleri geliyor üzerine oyunlar oynanıyor ama bir türlü kazanmak nispet olmadı. İlk yarışındaki altıncılığı, o yarışın ardından Gözlük, Dilbağı ilaveleri ve Özcan Yıldırım tercihi GALİÇYA (5) ön plana çıkarıyor ama yarış gördükçe daha iyi koşmaya başlayan ETYOPYALI (2) sız da kupon yapılmaz. Bu üçlüden sonra SON OĞUL (7) ve ZAĞNOS (8) geliyor yer kalırsa değerlendirirsiniz.

1.ALTILIM 
1.AYAK: 5.9.10 / 3.8.7
2.AYAK: 2.5.4.3.9
3.AYAK: 6.5.2

4.AYAK: 3-KEVSERHANIM
5.AYAK: 3.9.1.2.8 / 5.4
6.AYAK: 8.10.5.7

2.ALTILIM
1.AYAK: 3.9.1.2.8 / 5.4
2.AYAK: 8.10.5.7

3.AYAK: 2.7.3.5.8
4.AYAK: 2-DİNÇGÖR
5.AYAK: 6.5.1
6.AYAK: 11.5.2
/ 7.8

YEDİLİ GANYAN/PLASE
1.AYAK: 3-KEVSERHANIM
2.AYAK: 3.9.1.2.8
3.AYAK: 8.10.5.7

4.AYAK: 2.7.3.5.8
5.AYAK: 2-DİNÇGÖR
6.AYAK: 6.5.1

7.AYAK: 11.5.2

BOL ŞANSLAR

You have no rights to post comments