22.08.2015 CUMARTESİ ANKARA TAHMİNLERİM ( 2 Misli TUTTU )

ufuk k

Benim için Beş'te kalan altılı başarılı değildir, beşte kalanları pek konuşmam konuşana da kızarım ama iki gündür inanılmaz şekilde pencerelerden altılılar kaybettik güzelim kuponlara yazık ettik. Perşembe 1-3-4-5-6 yazıyoruz 2 geliyor yatıyoruz 11.633 veriyor,  Cuma 1-2-3-4-6 yazıyoruz 5 geliyor 17.900 lira veriyor ikisinide pencerelerden kaybediyoruz. Biri bizi takip edip burayı pencere bırakmış getirelim dese ancak bu kadar olur. Tabi tutmadığım atı yazmama imkan yok ama çok at yazıp oradan yatmak, eskiden bir abimin dediği gibi "bir yarışta atların yarısından fazlasını yazıyorsan o yarışı çözememişin demektir, kapatacaksın" sözünü doğruluyor. Yine çok eski bir at yarışı profesörü diyeceğim abim "At yarışında tutmadığın atı da çok at yazıyorsan yazacaksın, o kazanırsa sende yüksek ikramiye kazanırsın" derdi. İki sözde bizim iki gündür yaşadıklarımıza cuk oturuyor.

Tabi onlar eskidendi artık tutmadığını yazmak, kupon yaparken Hepsi demek bu zaman şartlarında kolay değil :)

1.KOŞU: Burada yedili ve altılı yok üçlü ganyan var belki pek ilginizi çekmeyebilir ama ilk yarışında starttan biraz oyalanarak çıkan MOBANGO (4) ve her yarış üzerine koyarak giden bu sefer daha iyi koşmasını beklediğim THE YILDIZER (8) pek şans verilmemiş sürpriz isimler. İkisinden biri gelirse herkes ŞATIRBEY (6) ve MURAMER (5) oynarken cazip olabilir.

2.KOŞU: Son yarışlarında devamlı sizlere önerdiğim ama bir türlü kazandıramadığım LITAI (6) biz yazarken plaseydi, sürprizdi şimdi favori çıkmış. Bu safkanın orijininin çok iyi olduğundan bahsetmiştim gerçekten hakkını verince çok koşar, Anne kan hattı bence çok iyi demiştim. Bugün kazanırsa işimize yararmı aslında tek yazarsak yedili için iyi olur güzel bir başlangıç yaparız ama elim tek yazmaya gitmiyor içimden tek yazmak gelmiyor. Üç yarış önce Selim kaya binerken start çıkışından itibaren sorunlar yaşayan ve binicisi de enseye basıp yedinci olan EDUL (5) uson iki yarışında oynuyorum. Ankara'da çalışııp yarış koşmaya Bursa'ya neden gittiğini anlayamadığım bu safkan en sonunda yolculuk yapmadan yarışa çıkacak. Safkan uzunda acayip koşuyor ki iki tane uzun koşudan ikinciliklerle ayrıldı bu sefer son koşusundaki gibi gözlükle koşmaya devam ediyor bence birincilikte çok iddialı durumda. Yedili ganyanı fazla zorlamadan bu iki isimle geçelim, diğer iki favori dah avar siz bakın yeriniz kaldı GLOBAL POWER (1) ve DORLEON (4) da kuponunuza yazın.

3.KOŞU: Bayağı karışık bir koşu ile altılı başlayacak ama ben bugünkü kupon kurgum nedeniyle üç safkanla bu koşuyu geçtim. Geçen yarışında size SAÇANEFE (5) den bahsetmiştim. Kadir Tokaçıoğlu'nu düşürüp sakatladığı ve Kadir'in sakat sakat binip bir varlık gösteremediği o yarışın ardından 5.75 ganyanla 6. at durumundayken bu safkanı ön plana çıkarmıştım. 1200 kumda Mehmet Akyavuz binmişti  o yarışta favori GÖKKURT (2) a boyunla geçilmişti. Aslında kazanabileceği bir yarıştı son metrelerde kaybetmesi büyük şanssızlıktı. O gün kazanamadı bize de yaramadı ama o yarışı gören bültenciler bugün favori vermişler. Ben bültencilere göre bir adım önde gidiyorum onlar kötü koşarken vermiyor bir kaç yarış iyi yaptımı hemen ön plana çıkarıyorlar bizim üyeler bültenler önermeden öğrenme şansını çoğu zaman yakalıyorlar. Başta da dediğim gibi üç isimle geçeceğim ve kuponumda olacak üçüncü isim ekürilerden TURBOCU (6) olacak. İki eküride uygun kilolu ve ikiside bu gruba yetecek performansa sahipler. 5-2-6 yazalım ilk ayakta kendimizi fazlaca üzmeden geçelim. 

4.KOŞU:  Yine takibimizdeki bir isim DELALKIZ (4) bu koşuda koşuyor. Bültenciler yine bu safkanı görememişler neler olduğunun farkında değiller. Bu safkanı fark etmek için 4 Ağustos yarışına başta bir gidelim. 1200 metre kumda start çıkışı 4 boy kaybeden safkan sonlarda güzel ataklar ile gelmiş Ömer Kaya idaresinde ikinci olmuştu. İkinci olurken bu yarıştaki rakipleri Müjdelikız, Almila ve Bilgeat'ı da geçmişti. O yarışın ardından Samet Erkuş idaresinde 14 atın katılığı Kısa Vade 7 yarışa yazıldı ve favori verilen Koşucunun kazandığı koşuda 30 lira ganyanla dokuzuncu olurken sonlarda jokeyi iyice enseye basmıştı. Aynı yarışta Doğu Pınarı ve Bilgeatta koşmuşlar 6. 7. olmuşlardı. Bence o günkü gibi bri tempo yarışı olmayacak bu safkan dah aönlerde ve iyi yerde yaerışı takip edip sonlarda Deniz Yıldız idaresinde yarışa saldıracak formu olan bir isim. Ben başta Delalkız yazıyorum ama MÜJDELİKIZ (8), DOĞU PINARI (1), BİLGEAT (12), ÇAKIRCELEP (2), ANEMON FIVE (6), ALMILA (9) ve NEVVARE (3) de bu zor yarışta kuponumda bulunduruyorum.

5.KOŞU: 3 Yaşlı Dişi safkanlara ait 1500 metre mesafeli bir koşu. Normal şartlarda son günlerde gösterdiği performans ve idmanlarındaki iyi durumu ile İLKNUR SULTAN (3) tek düşünülebilir. Safkanın bu mesafede son yarışında 1.35 içinde koşmuş olduğu yarışı var ki aynısını tekrarlaması kazanması anlamına gelir. Yalnız Ankara'dan aldığım haberler KAR LEOPARI (4) ile ilgili ve safkanın bugün için hedef yaptığı çok iyi bir netice alması beklendiği yönünde. Özellikle sözünü dinlemem gereken bir abimin tavsiyesi olan bu safkanı da kuponuma yazmak bu yarışı iki isimle geçmek istiyorum.

6.KOŞU: 1000 metre çimde koşulacak sürat koşusunda İstanbul'da daha iyi gruplarda bile yazmayı düşündüğüm bu tip mesafelerin en iyilerinden olan KOCAMANTINAZ (1) koşuyor. Bu safkanın son iki koşusunu yalnızca bu koşuya hazırlık olarak algılıyorum ve başta düşünüyorum. Nurettin kendi atları AFRICAN QUEEN (7) ile bu safkanı sonlarda zorlar ama nereye kadar gelir yarışta göreceğiz. Yine son günlerdeki formları tatminkar HUMA KUŞU (2) ve OFSAYT (3) yazmak lazım. Fazla abartmadan 4 isimle de bu koşuyu geçiyorum.

7.KOŞU: Geçen sene çok başarılı yarışlar yaptıktan sonra kısa bir ara veren, tek yarış koşup daha sonra uzunca bir süre koşmayan KAFKAS KRALI (2) 5,5 ay sonra katıldığı yarışı dün İstanbul'da çok güvendiğim Günhat önünde kazanmayı başarmıştı. Bugün koşacağı yarış 2 Şart bir yarış ve koşudaki rakipleri gerçekten çok uygun. Bu yüzden 28 günlük arada yapmış olduğu işlerini de baz aldığımda safkan için kolay bir yarış olduğunu bir sorun yaşamadığı taktirde bu koşuyuda kazanacağını düşünüyorum.

8.KOŞU: Günün son ve kırılma ayağı. Bence bir çok kupon buraya kadar gelecek ama yarış bittiğinde şu kadar at yazdım bu kadar at yazdım son ayağı yazmadım diyecek. Son ayaktan da yatırlırmı diyenler bu kadar at yazdım kapasaydın ya diye akıl verenler çok olacak. Buraya kadar nasıl gelmişim bakıyorum son ayağı kapasam gerçekten kupon çok olacak. Ama 12-13 at yazma imkanım var ve bende tutuklarımı sırasıyla değerlendireceğim. Yedili için ise maksimum 2 at yazabilirim. Şimdi o iki atı size anlatıp geriye kalan 10 atı şablona sıralayacağım. Bütçenize göre benim verdiklerimi veya yeriniz daha genişse hepsi demenizi öneririm.

İlk atım; MÜJDATBEY... 1600 metrelik çim yarışında Ozan Bulut binerken ikinciliğinde beğendiğim bu safkan daha sonra 1200 metre de öne erken gelmeyi beceremedi ve sonlarda bir ara kendini göstermesine rağmen devam etmeyip bariyer dibinde jokeyinin ense yapması ile sekizinci oldu. Safkanın son yarışı bence hiç önemli değil. Bu sefer 6 starttan çıkıp direk öne fırlayacağını çok ısrar edip liderliği almak isteyen olursa ona bırakacağını ama hemen dibinde yarışı sürdüreceğini düşünüyorum. Ozan iki yarış önce bindiği gibi binerse birinciliği zorlayabilir.  

İkinci Atım; AYNURUM... Bu safkanda iki tane çim yarışında gayet iyiydi ama son kum yarışında beklenenin altında koştu. Aprantisi gerçekten başarısız ve bu sene  55 koşu binip 1 tane kazanabilmiş bir isim. Bu kötü performansa rağmen bu safkana iyi bindiği söylenebilir, en azından atını tanıyor önceden binmiş beraber tabela yapmışlar. Bugün neden olmasın diyor ikinci sıray abu safkanı yazıyorum.   

ANKARA ALTILIM
1.AYAK:  5.2.6
2.AYAK:  4.8.1.12.2.6.9.3
3.AYAK:  3.4
4.AYAK:  1.7.2.3
5.AYAK:  2 TEK
6.AYAK:  10.13.7.9.2.1.12.3.5.6.19.16

ANKARA YEDİLİM
1.AYAK:  6.5
2.AYAK:  5.2.6
3.AYAK:  4.8.1.12.2.6.9.3
4.AYAK:  3.4
5.AYAK:  1.7.2.3
6.AYAK:  2 TEK
7.AYAK:  10.13

TÜM YARIŞSEVERLERE BOL ŞANSLAR DİLERİM

You have no rights to post comments