05.09.2015 CUMARTESİ İSTANBUL TAHMİNLERİM ( 7Lİ GANYAN, 1. ve 2. ALTILI TUTTU)

ufuk k

1.Koşu: 5 tane Bayan Jokey 5 tane Türk atına binecek. Atların performansı kadar bincilerinde performansları yarışa etki edecek. İçlerinde en tecrübelisi ve geçen sene bindiği Green Bell ile birincilik alan Michelle Blumenaeur bu sene yine koşunun favorisi ALCHIBA (4) ya biniyor. Alchiba performans olarak bu grubun bir adım önünde ve iyide bir bincisi var. Dilerseniz bu safkanı risk alıp tek düşünün ama  MAGIS SLIPPER (2) a binen Marie Rollanda 2011 de iki ata binmek için ülkemize gelmiş bir ikincilik almıştı. Safkanı formda ve Alchiba'ya ilk rakip olacak gibi görünüyor. Ya 4 tek yada 2-4 yazalım fazla büyültmeden ilk ayağı geçelim.

2.Koşu: 2 yaşlı İngilizlerin Maiden koşusunda BUENOS DIAS (1) yapmış olduğu iki yarışında gösterdiği performansla ön plana çıkıyor. Mali yavrusu safkan Annesinin ilk yavrusu ve Mayıs ayında bir yarış görüp üçüncülük aldıktan sonra uzun süre koşmadı ufak sorunu giderildi 26 Ağustos'ta Özcan Yıldırım idaresinde sahaya çıktı ve yarış nefesi olmamasına rağmen dördüncülük aldı. Bugün Özcan binecekti ama ceza alıp at binemeyince Ahmet Çelik ile sahaya çıkacak. Son işini 48-23.6 yaparken ayakları yere değmeyen bu safkan normal şartlarda Maidene bu koşu ile veda eder. RAkip olarak hayatının ilk yarışında sentetikte ikincilik yaparken bu gruba göre iyi bir derece gerçekleştiren SATEN (5) öneririm bu ayağıda maksimum bu iki atla geçerim.

3.Koşu: Dişi safkanlara ait Kısa Vade 8 bu koşuda son uzun mesafeli yarışını kazanan GULL (4) Halis Karataş idaresinde kazanmaya yakın görünse de işi bence kısalan mesafede hiç de kolay değil. Özellikle son iki yarışında Karataş idaresinde ikincilikler alan ve bugün Ahmet Çelik'le start alacak SHOPAHOLIC (10) bence çok iyi bir performans sergileyecek. Kocaeli'ne bir yarış koşmaya giden o yarışta sorun yaşayan ve bir ay hiç galop yapmadan sorunu giderilen arkasından Ağustos başından beri çok ciddi işler yapan ve bu koşuyu hedef yapan BETİFERİ (2) iki aylık arasına rağmen bence üçüncü şanslı isimdir. MADEMOISELLE (5) kendini daha tam gösterememiş benim patlama beklediğim bir isim ve BADE HANIM (1) son birinciliğinin tesadüf olmadığını gösterebilecek bir safkan.   

4.Koşu: Kısa Vade 6 Morocco Sorec Koşusunda 6 tane 2 yaşlı İngiliz Dişi safkan yarışacak. 6 adet tayın 3 tanesi şehir dışından bu koşu için geldi diğer 3 tanesi İstanbul'daydı bu koşuya deklare oldular. Bültencilerde bu koşuyu puanlarken pek bir ayrım yapamamışlar ama jokey faktörü ile POWER LOVE (6) ve PARAMOUR (5) biraz ön plana çıkarmışlar. Ben detaylı araştırdığımda her atın ilgilisinin bu yaışra çok iddialı olduğunu öğrendimki ayrım yapmak bana çok zor geldi. Diğer dört ismi de kuponuma yazacağım ve ben bu yarışı kapayacağım.

5.Koşu: İlk Enternasyonel koşumuz ve Godolphin ekürisinin safkanları ön planda gözüküyor ama bizim safkanlardan biride bu yarışı kazanıp iyi bir başlangıç olabilir. 25 koşuda 6 birincilik almış THAIR (8) her ne kadar biraz daha ön planda olsa da bugün işi kolay değil. Bu sene geçilmeyen iki koşusunu da kazanan ekürisi biraz daha performans olarak düşük kalır ve bence bu safkana pek yardım edemez.  27 koşuda 7 birincilik alan ve bu sene performansını üste taşıyan GRENDISAR (3) ilk rakip. Bizimkilerden özellikle Mehmet Kurt'un safkanı MAXIMUS DREAM (6) tutuyorum. VErdiği aranın ardından üç yarış koştu üçüde birbirinden güzel oldu ve bence en az favori gösterilenler kadar kazanma ihtimali var. Birde Karataş'lı SWEET BREW (10) koşacak ki son yarışında Grup 1 koşu üçüncüsü yarım boy yarım boy kaybettiği o koşuda da en az kazanan kadar iyi. Bu dörtlü kuponlara yeterli gelir görüşündeyim.

6.Koşu: Adam olacak çocuk misali 2 yaşlılığında kendini göstermeye başlayan ve 4 koşu yaptığı 2 yaşlılık döneminde 3 kere birinciliğe uzanan LOCAL TIME (8) üç yaşında start aldığı ilk üç yarışıda kazanmayı başarmış bir isim. Daha sonra çok ciddi mücadeleler içinde kendini bulan ve buralarda başarısız olsa da bugün koşacağı rakiplere normal şartlarda her zaman üstünlük sağlayabilecek kalitede bir isim olan bu safkan kuponlara tek olarak yazılabilir. Bizim atlar veya diğer yabancı atlar bu safkana göre bir adım geride kalırlar diye düşünüyor bu safkanın yarışı kaybetme olasılığının yalnızca jokeyinin hatalı binişiyle olabileceğini düşünüyorum.

7.Koşu: Arap safkanların Enternasyonel koşusunda geçen sen bu koşuyu kazanan AL HIBAAB (1) koşuyor. Sahada bu safkanın galoplarını, çalışmalarını veya gezintilerini seyretme şansı bulan dostlardan aldığım bilgiler safkanın geçen senenin çok çok üstünde olduğu, yapısını performansını ve görüntüsünü geliştirdiği yönünde. Geçen sene bu safkan kazanırken bumu Arap atı demiştik şimdi görünen o ki bir sonraki koşuda yarışacak bizim Maiden İngilizlerle yarışacak hale gelmiş belkide koşsa onları geçecek durumda. O yüzden hiç düşünmeden kuponunuza bu safkanı tek yazabilirsiniz.

8.Koşu: 2 Yaşlı İngilizlerin Maiden koşusunda kazanma ihtimali olan bir kaç isim var. Selim Kaya ile katıldığı ilk yarışında başarılı gözükmeyen ama start sorunu yüzünden rakiplerinden çok koşan ve tabelaya giremeyen FAIRLESS SON (1) bu sefer fazla göz önünde değilken Nurettin şen'le birinciliğin en büyük adayıdır. Koşmuş olduğu yarışlarda tabela içinde yer bulan, performansları birbirine yakın görünen SON KARAR (6), EL SUENA (8) ve MONETA (9) dah asonra yazacağımız isimler olacaktır. İlk defa koşacak olan ama pişkin ve hazır görünen ZEYTİNOĞLU (7) ve gördüğü yarışlardan sonra kendini geliştiren GOLDEN PROTECTOR (4) sürpriz yapabilecek isimlerdir.

9.Koşu: Son yarışında çok kolay tempoda virajı dönen, viraj sonrası dışlara doğru çıkan ve bir türlü beklenen sprinti yapamayan SEVİMLİ (1) formunun çok iyi olduğunu göstermiş ama kendini tabelaya atamamıştı. Ben safkanda gizli hazırlıklar görüyor bu koşuda özellikle başta düşünüyorum. Rakipleri başta AZELHAN (3) ve FORDTA TEK (10) görünse de büyük kuponlara YESARİ (2), TAYLANHAN (5), AĞAOSMAN (4) ve KIZILTUĞLUM (14) öneririm.

İSTANBUL 1. ALTILIM
1.AYAK:  4.ALCHIBA - - 2
2.AYAK:  1 - - 5
3.AYAK:  4.10.2.5.1
4.AYAK:  6.5.1.3.2.4
5.AYAK:  8.3.6.10
6.AYAK:  8.LOCAL TIME TEK

İSTANBUL 2. ALTILIM
1.AYAK:  6.5.1.3.2.4
2.AYAK:  8.3.6.10
3.AYAK:  8.LOCAL TIME TEK
4.AYAK:  1.AL HIBAAB TEK
5.AYAK:  1.6.8.9.7.4
6.AYAK:  1.3.10.2.5.4.14

İSTANBUL YEDİLİM
1.AYAK:  4.10.2
2.AYAK:  6.5.1.3.2
3.AYAK:  8.3.6.10
4.AYAK:  8.LOCAL TIME TEK
5.AYAK:  1.AL HIBAAB TEK
6.AYAK:  1.6.8.9.7.4
7.AYAK:  1.3.10

TÜM YARIŞSEVERLERE BOL ŞANSLAR DİLERİM 

You have no rights to post comments