09.10.2015 CUMA İSTANBUL TAHMİNLERİM ( 1.ALTILI TUTTU 1.864 TL )

ufuk k 

1.KOŞU: Maiden yarışa İstanbula başlıyoruz ve son koşularını beraber koşan ikinci üçüncü olmayı başaran iki isim bence bugün birincilik mücadelesinin en şanslıları olarak ön plana çıkacaklar. Geçen hafta Cuma günü KOVADA (5) Halis Karataş idaresinde yarıştan ikinci olarak ayrılırken onun iki boy gerisinde üçüncü kalan AZGIN FIRAT (2) bugün rakiplerinden önde gözüküyorlar. Bana bu ikili çok güven vermediği için yanlarına ilk koşusunda beşinci olduktan sonra bugün Dil Bağı takılan AYDEMİRHAN (1), hem eküri hemde yarış tecrübesi fazla olan KULUTLU (6) ve form durumu gayet iyi olan ERAYHAN (4) da değerlendirmek istiyorum.

2.KOŞU: SAYANORA (6) bende ilk sırada. Bu safkan bu tip nemli pistlerde serin havalarda daha başarılı olacak görüntüsü veriyor. Tam sevdiği günleri kış ayının başlarını yakaladı biraz avantaj yakalayıp virajı dönebilirse sonlar akadar tüm rakiplere dayanabilecek form durumuna sahip. Bugüne kadar belki 1 defa kazanabildi ama Anne kardeşlerinin performansları gayet tatminkar olan CANGÜZEL (2) usta jokeyi ile birinciliğe ortak olabilecek bir başka isim. Bu koşuda 9 çim koşusunun 8 tanesinde tabelada yer bulan HASRET RÜZGARI (3) ilavesinide yaparsak koşuyu sağlama alırız.

3.KOŞU: Ankara'da kazandığı son yarışına baktığımızda ORODINARIO (1) kazanır diyebiliriz ama bugün koşuya katılan safkanlar arasındaki kilo farklılıkları çok fazla. Buda koşunun sonucunu etkileyecek gibi görünüyor. Bugün 1200 metre mesafede yarış biraz daha süratli gidecek ve hafif kilolu rakipler bu safkana sert rakip olacaklar. Özellikle anlaştığı binicisi ile koşuya katılacak son yarışlarını bir üst rakplerle yapıp başarısız olsada form durumu tatminkar MATMAZEL ÇİKOLATA (2) ile son yarışında dilbağı takılınca oldukça olumlu sonuçlar elde edilen MISS MELODY (8) öncelikli rakiplerdir. Yerimiz kalırsa HARPUTLUNUNOĞLU (4), BIG BROWN (6) ve MASTER PATRICK (5) değerlendirebiliriz.

4.KOŞU: Sentetik pistte koştuğu 5 yarışında 3 kere birinciliğe uzanan bir kere 2. bir kere de 3. olan JUST WIN (2) benim bugün ilk altılı ve yedili ganyanlarda tek olarak önereceğim isimdir. Safkanın son Kısa Vade yarıştaki ikinciliğinden sonra bugün öneri üzerine Dil Bağı ile yarışacak olması safkanın performansını biraz daha üstlere taşıyacaktır. Kilosu 60 olmasın arağmen Halis Karataş'la bu kısa mesafede uygun rakipleri geçip birinciliğe uzanmasını bekliyorum.

5.KOŞU: İkinci altılının ilk ayağında favorim olan KURTDERELİ (5) ilk defa piste çıkacak olmasına rağmen bugüne kadar iyi bir hazırlık devresi geçirmiş pişkin bir tay. Geçen hafta sonu yaptığı 1000 metrelik işini seyretme şansı bulduğum ve çok beğendiğim safkan yarış içinde bir şanssızlık yaşamaz start çıkışında oyalanmazsa çok etkili bir performans ortaya koyacaktır. Zafire 15 yavrusu olan Anneden kardeşi katıldığı 15 yarışın 13 tanesini kazanmış Ayabakan gibi çok büyük beklentiler içinde olunup 206 bin TL'ye satın alınan ARDIÇER (2) bu safkanın en büyük rakibidir. Son yarışında takılan Dilbağı'nın etkisiyle çok güzel bir yarış çıkaran EGE ŞAHİNİ (3) bugün üçüncü sırada değerlendireceğimiz isim olmalıdır. İlk yarışındaki ikinciliği ile birinciliğe yaklaşan ikinci yarışında Halis Karataş binince 1.15 ganyana koşan ve beşinci kalan SARAYKAPI BEYİ (6) daha sonra düşünülebilecek isimlerdendir. Yer kalırsa TORUNUM MERT (7), HEDİYEM OLSUN (10) ve VELİAHTIM (8) değerlendirelim.

6.KOŞU: RAZYANA (5) her ne kadar son yarışları ile ön plana çıkmış bir isim olsada  bugün bu koşuda en az bu safkan kadar uzun mesafeleri iyi koşan GÖKKALE (8), pisti hafiften nemli bulursa sonlarda adını duyacağımız KURTÇABEY (1), iki yarıştır takibimde olan bence kazanması çok yakın BUZKAYA (2) ve yine sonlarda herkes durduğunda ortaya çıkacak VELİCANKIZI (9) da kuponumda değerlendirmek istediğim isimlerdir.

7.KOŞU: Ezeli rakipler OĞLUM BERAT (15) ve GÜNGÖR BABA (14) bir kez daha karşı karşıya geliyorlar. Bu ikili 12 Ekim 2014 te Çaldıran koşusunda karşı karşıya geldiler o yarışta Oğlum Berat geçti. Ondan sonra Güngör Baba bir ara ezici üstünlük sağladı 3 kere arka arkaya Oğlum Berat'ı geçme başarısı gösterdi fakat son üç yarıştır Oğlum Berat, Güngör Baba'yı geçmeyi başarıyor bunlardan 1 tanesini kazandı diğerlerinde 2. oldu ama Güngör Baba'yıda üçüncülükte bıraktı. Bu ikili aynı yarışta 8 kere koştular bunlardan 5 tanesinde Oğlum Berat öndeydi 3 tanesinde Güngör Baba yarışı daha ön sırada tamamladı. Bugün yine bu ikili ön planda olacak ve ufak kuponlar 14-15 ayrımsız yazarak bu koşuyu geçebilirler. Geniş kuponlara SWEET BREW (13), TEMELHAN (9), STEP BY STEP (8) ve PRINCE OF KRAKOW (7) önerisi yaparım.

8.KOŞU: Bugün Selim Kaya'nın bindiği ve son yarışında İstanbul pistinde Kısa Vade 6 yarışı kazanırken Elanilim'i geçen GÖZYAŞI GECESİ (9) favorim. Kaya ailesinin üç ekürisinden GÜZELKAYA (10) iki yarıştır çok iyi koşup sonuca ulaşamıyor ama birinciliği zorluyor bugün üç eküri abileri Selim Kaya'yı fena sıkıştıracaklar gibi görünüyor. Bu yarışa tatminkar formu bulunan ERKMEN (4) ve kapasitesi yüksek, her an patlama yapabilecek KASMANBEY (5) ilavesinide yaparsak bu koşuda sürprizide aramış oluruz.

9.KOŞU:  Hayatının ilk yarışında çok başarılı bir performans ortaya koyan ve güzel bri ikincilik yapan BABA ATLI (1) bugn kazanmasını beklediğim ve kuponuma tek olarak yazdığım bir safkan. Safkan ilk yarışında bariyer dibini tutmuş viraj sonrası kolay görüntüsü ile beğenilmiş kazandı izlenimi yaratmış ama sonlarda dışına gelen rakibine direnemeyerek ikinciliğe razı olmuştu. Bu sefer artan yarış nefesi ve o yarışın ardından daha da güzellştirerek sürdürdüğü çalışmaları ile safkanın bu sefer Maiden den çıkmasını bekliyor kuponuma tek olarak yazıyorum.

10.KOŞU: Açıklarınıkapatan ve gördüğü yarışların ardından son koşusunda artık kendine geldiğini düzeldiğini ilk yarışa saldıracağını gösteren REKOR (9) başta yazacağım isimdir. Mehmet Kaya idaresinde safklanın cazip durumdayken kazanabileceğini düşünüyorum ama son Satış koşusunda iyi bir performans ortaya koyan EFE BABA (8) ve zaman zaman bu tip gruplarda birinciliği zorlayan KIZILTUĞLUM (7)'u diğer şanslı isimler olarak görüyorum. Son ayak bu üç atla geçebiliriz diye düşünüyorum ama yeriniz kalırsa takibimde olan bugün hiç tutulmayan SERAMIS (13) ile ÖZÜMTATAR (1) da yazmanızı öneririm. 

 

1.ALTILI ŞABLONUM:

1.AYAK: 5.2.1.6.4
2.AYAK: 6.2.3
3.AYAK: 1.2.8.4.6.5
4.AYAK: 2 TEK
5.AYAK: 5.2.3.6 - - - 7.10.8
6.AYAK: 5.8.1.2.9

6'lı ganyan 1.364,18 TL vermiştir.

2.ALTILI ŞABLONUM:

1.AYAK: 5.2.3.6 - -  7.10.8
2.AYAK: 5.8.1.2.9
3.AYAK: 15.14.13.9.8.7
4.AYAK: 9.10     - - - 4.5
5.AYAK: 1.BABAATLI TEK
6.AYAK: 9.8.7

7Lİ ŞABLONUM:

1.AYAK: 2.JUST WIN TEK
2.AYAK: 5.2.3.6
3.AYAK: 5.8.1.2.9
4.AYAK: 15.14.13.9
5.AYAK: 9.10.4
6.AYAK: 1.BABAATLI TEK
7.AYAK: 9.8.7

You have no rights to post comments