03.09.2016 CUMARTESİ İSTANBUL TAHMİNLERİ ( TUTTU )

5 senedir Enternasyonel kazanmamış, yılda 6 yarıştan toplam 30 yarışta dışardan gelen yabancı atları alkışlamış bir camia bu sene Ülkemizdeki malum durum sebebi ile gelmek istemeyen yabancı atlar ve ekipler olunca umuda kapıldı. Kazanmak güzelde yüksek kapasitede isimleri geçersin kazanırsın o zaman güzel. Bugün Veliefendi de koşulacak 3 Enternasyonel yarışın birini kazanacak at zaten belli. Diğer iki koşuda katılan safkanlarımızın rakiplerin çok üstün safkanlar olmamasından kaynaklanan şansı var.

1.AYAK: Kısa Vade 6 Morocco Sorec koşusu ile altılıya başlıyoruz. 1200 çimde koşulacak bu koşuda GÜLAN BİNDA (1) Waneta arkası ikinciliğinden sonra 4 Şart kazanmıştı, devamında Ağustos ayındaki yarışları o kadar başarılı olmasa da bugün için Mehmet Kaya ile bence çok şanslı. ZIPPY (2) nin son sentetik yarışı oldukça iyi o yarışta startta 3 boy kadar oyalanan SUMMER PICTURES (4) ı geçmişti ve ben iki safkanı da beğenmiştim. POINSETTA (6) belkide kendini tam olarak daha gösterememiş bu yarışla birlikte üstlere doğru tırmanmaya başlayacak bir isim. PHUKET (3) gördüğüm kadarı ile bu gruptan aşağı kalır yanı olmayan bir safkan ve BLUE LION (5) da pek yabana atmamak lazım Obiwan'ın Queen Amidala'nın kardeşi bugün gerçek gücünü gösterebilir. Demekki ne oldu ilk ayak Hepsi dedik altılıya başladık.

2.AYAK: Genelde favorilerin kazandığı KRA Koşusu Mİ BONBON (1), MOTHER OF DRAGONS (6) ve BOBUSHKA (2) arasında geçecek bir yarış olarak görünüyor. Selim Kaya, Halis Karataş ve Gökhan Kocakaya üçüde hata yapar birbirlerini kollar ne bileyim önde çok acayip kaçan olur, onu kaçırırlarsa bilemem ama bu üçlü ilk üç sıraya dizilir gelir gibi bir görüşüm var. 1-6-2 ayrımsız yazacağım.

3.AYAK: Godolphin ekürisinin safkanı HANDASSA (3) Fransız orijinli, geçen senede bu yarışa katılmış ve bu mesafede sentetikte pist rekorunu da kırarak 2.22.70 ile kazanmış bir isim. Bizim şu anda koşan atların bu mesafede 2.25 altına inmeleri pek mümkün değil. Vasıf olarak görüntü olarak pek Arap atı gibi değil ama pedigrisi Arap olan bu safkan bugünde kazanacaktır. Jokeyi Francqıs Xavier Bertras'ta 2014'te Sivit Al Maury ile Alirıza Bey Koşusunu ve Malazgirt Koşusunu  kazanmıştı, 2015'te Handassa ile bu koşuyu kazandı ve pisti iyi tanıyan acemiliği olmayacak bir jokey. Bu jokeye  Gedik ekürisi 2014 Anafartalar Koşusunda da at bindirmiş orada da 17 at arasında Stone Green ile üçüncülük yapmış. Görünen o ki her şey bu ikilinin lehine ve IFAHR Koşusu bu sene yine Godolphin'in olacak.

Son olarak şunu da belirteyim bizim bu mesafede en iyi dereceyi çıkaran isimlerimiz Bayhan, Darbe ve Akasoy nasıl oluysa artık 2010 yılında mesafemi  eksik koşuldu, ne oldu bilmiyorum aynı koşuda beraber üçü de 2.22 içinde koşmuşlar. Artık o yarışı incelemek lazım nasıl oldu da bu üç isimde 2.22 yaptı çözemedim.

4.AYAK
: Yurt dışından gelen BASEM (1) Godolphin adına yarışacak, BELGIAN BILL (2) ise bize pek uzak olmayan bir isim ve 2011, 2012 ve 2014 te Ülkemizde yarıştı ama hiç kazanamadı.

Godolphin bu Anadolu koşusuna hedef yapıp, fazla üstün olmayan ama rakipleri inceleyip kazanabileceğini düşündüğü uygun bir atını getirdi. 6 yıl önce 2010'da Dervişağa son olarak bu Enternasyonel  koşuyu kazanmıştı, 5 senedir yabancılar kazanıyor bu koşuyu ve  5 yılda 3 kere Godolphin bu yarışı kazandı. Basem'in yurt dışında öyle çok üstün bir başarısı yok. Zaten pek koşmamış 2015 te Temmuz'da 1600 çimde bir yarış kazanmış sonra 3-3-4 toto yapmış, ara vermiş bu sene Haziranda başarısız bir yarışla geri dönüş yapıp Temmuz'da 2100 çimde beşinci olmuş. Yani totosu 1-3-3-4-0-5 şeklinde. Son yarışı Class 2 bir koşu ve bekleme yapıp beşincilik  elde ederken buradaki rakibi Belgian Bill'i geçmiş.

Belgian Bill ise bu sene başarısız bir grafik sergiliyor. Sene başında Meydan Hipodromunda Dubai'de yarıştı tabela içinde kendine yer bulamadığı 3 yarışın ardından İngiltere'ye gitti orada da umduğunu bulamadı. Basem'e geçildiği yarış İngiltere'de koştuğu ilk yarıştı arkasından bir tabela yaptı dördüncü oldu ve Son olarak G3 bir koşuda 11 Ağustos'ta altıncılık aldı. Bizimkilerden çok üstün değil ama bu tip mesafelerde aldığı iyi sonuçlar var. Bugüne kadar çok yarış koştu 52 koşuya katıldı 7 kere kazandı 8 kere ikinci oldu, Ülke Ülke  dolaşan çok gezen bir isim. En son Temmuz 2015 te Basem'i geçerek bri koşu kazanmıştı, o günden sonra birinciliği yok.

Bizim buradaki atları bu ikili geçebilirmi, geçebilir ama bizimkilerinde çok üstün olmayan rakipleri karşısında burada şansları var. Özellikle bir ismi burada dışarı bırakmak istemedim bu koşuda ben kuponumda hepsini değerlendirdim.    

5.AYAK: Bekiroğulları Godolphin'e karşı diyebileceğimiz bir yarış. Gülerce ekürilerinden TATVAN İNCİSİ (2) ve WILLPOWER (3) Godolphin'in PROMISING RUN (4) isimli safkanına karşı çetin bir mücadele verecekler. Ben bu yarış Hard Baby ve Silent Cat biraz geride düşündüm, onları ikinci plana attım, iki safkanla bu yarışı geçtim.

Bizim ekürileri herkes tanıyor ikiside oldukça iyi durumda. Promisin Run ise yarış koşmaya geçen sene başladığı için fazla dikkat çekmemiş bir safkan. Baktığınızda çok ahım şahım başarıları olmayan bir safkan, bugüne kadar Newmarket'te bir tane Maiden kazanmış. Tabi daha sonra 2 yaşlılığında hep baş taylarla mücadeleler sergilemiş ve G2 - G1 seviyesinde yarışlarda start almış. Bu sene Meydan Hipodromunda iki yarış koştu ikisinde de ikincilik yaptı arkasından İngiltere'ye dönüp York'ta G3 koştu üçüncü oldu, Ascot'ta G1 koştu yedinci oldu ve son olarak 29 Temmuz'da Goodwood Hipodromunda G3 koştu altıncı oldu. Koştuğu yarışlar kolay yarışlar değildi hep baş isimler katılmıştı bu safkanda elinden geleni o yarışlarda gerçekleştirdi. O yarışlardaki performansını bugüne taşırsa kazanabilir ama dediğim gibi çok formdaki ekürilerden özellikle Tatvan İncisi kupona yazmakta fayda var

6.AYAK: Son ayakta bu kadar normal sonuçtan sonra sürpriz olabilir. DEMİRPRENS (6), FECİR (7), PROLA (1), AĞRI DAĞI FIRTINASI (2) ve LİDEREFE (8) benim dikkatimi çeken isimler. Bu beşliyi başt ayazalım dah asonra geri kalan isimler içerisinden seçeceğimiz sıra ile ilavalerimizi bütçemiz ölçüsünde yapalım.

İSTANBUL ALTILIM
1.AYAK:  1.2.4.6.3.5

2.AYAK:  1.6.2
3.AYAK:  3-HANDASSA
4.AYAK:  1.2.3.4.5

5.AYAK:  4.2
6.AYAK:  6.7.1.2.8 - - - 3.4.5.10.11.6.12

İSTANBUL YEDİLİM
1.AYAK:  6.4.8

2.AYAK:  1.2.4.6.3.5
3.AYAK:  1.6.2
4.AYAK:  3-HANDASSA
5.AYAK:  1.2.3.4.5

6.AYAK:  4.2
7.AYAK:  6.7.1.2.8

HERKESE BOL ŞANSLAR

You have no rights to post comments