20.12.2016 SALI ADANA (6'LI ve 7'Lİ TUTTU : 542 TL)

20.12.2016 SALI ADANA

Yıl sonu yaklaştıkça Halis Karataş Özcan Yıldırım'ı birincilik sayısında geçmek için büyük çaba harcıyor ve 236-224 şu anda Özcan önde o yüzden Halis nerede iyi bir at bulsa gidip biniyor. Tabi Özcan'da boş durmuyor bu iki jokey son 10 günde kime binseler Türkiye ortalamalarında favori oluyorlar. Bugün'de Halis'in farkı kapamak adına bir çok favorinin üstünde olduğunu görüyoruz.  

1.Ayak: Rakiplerine oranla Maidenden çıkmayı hakketmiş bazı isimler bu koşuda mevcut ama Adana'nın Maidenleri hiç belli olmaz bir bakarsınız hiç umulmadık biri gelir kazanır ilk ayaktan kuponlarda yıkım yapabilir. O yüzden BÜYÜK LODOS (2), TORON (8), MALTA ŞAHİNİ (4) ön planda olan üç isim gibi görünse de diğerlerini de biraz biraz düşünmek ve irdelemek araştırmak gerek. Ben bakınca çalışınca SABIRLIBEY (6) den yana biraz umutlandım. % 3 AGF'li bir safkan ve üç tane ağır favori yanında kazanabilirse bizim kuponu bayağı güzelleştirerek güne başlatabilir.

2.Ayak: DANCE (11) hayatının ilk yarışında Adana'da seyrettiğim ve kazanırken beğendiğim bir isimdi. Faruk Tınaz'a birincilik armağan etmiş World Stage gibi üstün sürati olan bir ismin kardeşi olan Dance çok pişkin ve hazır görüünümü ile benim akip listeme girerken kinci yarışınıda kazanır diye not almıştım. Fakat bugün katıldığı kalabalık koşu tek verelim tek yazalım diyebileceğim bir yarış olmadı. Yien Dance gibi koştupu tek yarışı kazanan ve arkasından iyi bir hazırlık dönemi geçirip Adana'da son işlerinde oldukça iyi görünen GIPSY DANCER (8) ilk rakip durumunda. Seyretme imkanı bulduğum Dance'in çok rahat galobu gibi bu safkanında galobunu seyrettim inanın çok farklı bir yapısı var kesin Kısa VAde atı olurda Açık yarışlarda bile boy gösterebilir. SEE YOU GAIN (4) ise son yarışında oldukça düzgün aksiyonlarla geliyor hakim olup ayırıp gidiyor. O yarıştaki kolaylığı benim bu yarışta da başlarda düşünmeme neden oldu. TANSELİ (1) nin süratli giden yarışta sonlarda yaptığı ataklar oldukça etkiliydi. Mesafe uzadıkça daha iyi koşacağı bir gerçek ama bugün yarışın temposu yükselir sonlarda herkes durduğunda bu safkan devreye girebilir. AKANDASU (5) son yarışında Adana'da tüm uyanıklarda baştaydı tek yazan çoktu ama beklenen gibi olmadı kazandığı yarıştaki performansını tekrarlayamadı. Kazandığı yarış derecesi gayet iyi Karataş tercihi olmamasına rağmen değerlendirmek gerekir. YAMURCAN (2) ise kuma ilk defa çıkıyor. Ankara'da çimde Açık yarış koşan safkan kumda yarış kazanmış Oğlum Berat, Empire City ve Barrister'in Anneden kardeşi. Kum koşmaz diye bir durumu yok ve Akın Sözen ile 60 kiloya rağmen kuponlarda yer almalıdır.

3.Ayak: Geçen yarışında size yorumda SİNGAPORE PRENSİ (4) hiç geçilmez demiştim ama o gün meydana gelen üzücü olaydan sonra yarışlar iptal edildi bu şanssız safkan bence kolay kazanacağı bir yarıştan oldu. Bugün üzerinde Halis Karataş var ve bence tam mesafesinde koşacak. Artık Halis'e yarış öncesi ne diyecekler bilemiyorum ama normalde önde gidecek Newalehemo yu iyi takip etmeli yerinde ve zamanında yürüyüp koşuya hakim olmalı ve kazanmalı.  Dıştan gelmeli ve bariyer dibinde kalabilecek, oradan yürüyecek Kalaycıkaya'ya dikkat etmeli. Bence bu sefer bir aksilik yaşamaz Karataş'ın dün Baba Ferhat ile yaptığı gibi ilginç binişlerinden biri olmazsa kazanacaktır. Aldığımızdan beri bir türlü birinciliğe kendini atamayan safkanın birinciliğine bugün gerçekten inanıyorum.

4.Ayak:  İzmir'de koştuğu yarışın ardından Adana'ya gelen ve düm bir kenter yaparak bu koşu için son çalışmasını yapan YILMABAŞAR (7) bilinen kalitesi ile tabiki başta düşünülecek. Fakat FİRİKYA 4) oldukça iyi durumda ve 41.3-27 son işinde seyretme şansı buldum çok beğendim mutlaka yazacağım dedim. Kuponu para yapacak yerlerden biri olan bu ayakta diğer gelme ihtimali olan galopları işleri iyi safkanlar ENDEREFE (3), RADARCI (5) ve SERHANTAY (11). Bu beşliyi ben ayrımsız yazmak istiyorum. Birde yer varsa AŞEMEZ (1) yazın derim bu safkanında son yarışı ilginçti bugün tekrarlayabilir.

5.Ayak:
İlk bakışta ŞAHİNOĞLU (7) kazanacakmış gibi geliyor ama verdiği 117 günlük ara safkanı etkileyecektir diye düşünüyorum. 11 Aralık'ta safkanın uzun işini yapan Ahmet Çelik beğenip safkana biniyor ama ne kadarda beğense nefessizlik yarışın son metrelerinde bu safkan üzerinde etkisini gösterecektir. ABSOLUTE POWER (1) ın son işini Akın Sözen yaptı, çok iyi bir iş çıkardı safkan ama kilo sorunu yüzünden Ali Kaçmaz'ı bindirip 3 kilo aşağı koşuyorlar bence bu istekli canlı hali ile mutlaka bir yerlerde gelir birinciliğe de ortak olabilir. BÜYK AMED (2) in ne zaman ne yapacağı hiç belli değil. Yine KEMPES (5) ara verdikten sonra ilk yarışını kazandı arkasından kötü koştuki bence normal kötü koşması, ara verip kazananlar bir sonrakinde başarılı olmayabiliyorlar, ara verip maç yapıp her yernizin tutulması gibi düşünün ama bu sefer ters bir yarış sergileyebilir. Son olarak ta WAVE RUNNER (3) diyeceğim bu koşuyu da beş iismle geçeceğim.

6.Ayak:  Son ayakta ise SAKE BOMB (5) var. Son yarışında tek yazmıştık 2200 metrede kazanırken fazlada zorlanmamıştı. O yarıştan önce 1500 metrede koşmuştu virajı bayağı geride dönmüş aralardan slalom yaparak gelmiş ama üçüncü kalmıştı. Ben son yarışına göre üçüncü kaldığı yarışı daha çok beğenmiştim. Mesafe uzadıkça itmeye gerek kalmamış ama 1500 de Akın Sözen'i bayağı uğraştırmış yarışa adapte olduğunda çok kuvvetli gelmişti. Safkan 9 koşu yaptı 2 birincilik aldı 1 ikincilik 2 üçüncülük 2 de dördüncülük elde etti. 9 da 7 tabelada zaten ara verdikten sonraki iki koşusu tabela dışı onlarda da hazır değildi. Kilosu 7 kilo arttı ama üzerine de Halis Karataş bindi. Yani hem artıları hem de eksileri olan, tabelada yer bulacağı kesin ama birincilik şansı o kadar kesin olamayan bir isim. Ama risk alınıp tek yazarsanız neden yazdınız demem gerçekten bu formu ile koşuya adapte olursa birinci olabilir. MASCHERANO (4) Karataş'ın şu anda önünde birinciliği kaptırmak istemeyen Özcan Yıldırım ile koşuya katılacak belki de Özcan'ın kazanması en muhtemel safkanı. Sake Bomb'un üçüncü kaldığı yarışı bu safkan kazanmıştı aldığı avansı kullanıp yarışı en önde bitirmişti ve o koşuda ikincilikte oldukça yakın koşuyu bitiren ARJUNA (8) vardı. AGF tablosunda Arjuna biraz dah agerilerde gözüküyor kazanırsa son ayak için cazip olabilir. 

ADANA ALTILIM
1
.AYAK: 2.8.4.6
2.AYAK: 11.8.4.1.5.2
3.AYAK: 4-SİNGAPORE PRENSİ
4.AYAK: 7.4.3.5.11.1
5.AYAK: 7.1.2.5.3
6.AYAK:5-SAKE BOMB - - 4.8

ADANA YEDİLİM
1
.AYAK: 8.1.
1.AYAK: 2.8.4.6
2.AYAK: 11.8.4.1.5.2
3.AYAK: 4-SİNGAPORE PRENSİ
4.AYAK:7.4.3.5.11.1
5.AYAK: 7.1.2.5.3
6.AYAK: 5-SAKE BOMB

HERKESE BOL ŞANSLAR

You have no rights to post comments